Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
Jak wygląda badanie gęstości kości?
Pomiar gęstości minerałów tkanki kostnej zwykle następuje na podstawie dokładnej analizy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, kości udowej, przedramienia lub pięty. W tym celu wykorzystywane jest zjawisko pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez tkanki (absorpcjometria) lub tłumienia przez nie ultradźwięków.
Densytometria jest niezwykle prostym i szybkim badaniem trwającym zwykle kilka minut. Jest całkowicie bezbolesna i w pełni bezpieczna, a także nie wymaga od pacjenta jakiegoś szczególnego przygotowania. Densytometria jest przeprowadzana zazwyczaj w pozycji leżącej. Osoba wykonująca badanie przesuwa ramię urządzenia tuż nad analizowanym fragmentem ciała i równocześnie na ekranie komputera pojawia się dokładny obraz kości wraz z pomiarem gęstości jej tkanki. Takiemu badaniu może poddać się każdy bez względu na płeć czy też wiek. Jedynym przeciwwskazaniem jest tutaj ciąża, ze względu na promieniowanie, które może zagrozić dziecku.
Kto powinien się poddać takiemu badaniu?
- osoby powyżej 45. roku życia bez względu na płeć oraz stan zdrowia,
- kobiety, które są rodzinnie obciążone skłonnością do osteoporozy,
- osoby z długotrwałym ograniczeniem podaży wapnia (nietolerancja mleka lub alergie), a także osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu i kawy,
- osoby, u których występują skłonności do częstych złamań – nawet przy niewielkich urazach,
- osoby cierpiące na choroby endokrynologiczne, reumatologiczne oraz choroby nerek.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Inhalacje - najlepszy sposób na przeziębienie
Inhalacja to jedna z najbardziej skutecznych metod walki z kaszlem i katarem oraz z zatokowym bólem głowy. Warto podkreślić, iż metoda ta w żadnym wypadku nie obciąża naszego żołądka, wątroby ani nerek, a równocześnie przynosi niemal natychmiastowy efekt. W przypadku częstego przeziębienia lub zapalenia zatok z pewnością warto jest pomyśleć o zakupie specjalnego urządzenia jakim jest nebulizator.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26