1. Krytykowanie dziecka
Jeżeli masz tendencje do nadmiernej lub – co gorsza – nieuzasadnionej krytyki, to niepotrzebnie krzywdzisz swoje dziecko i obniżasz jego poczucie własnej wartości. Nie powielaj schematów z domu rodzinnego. Ucz się mądrego wychowywania – zwracaj uwagę w sposób kulturalny. Nie krytykuj. Nie obrażaj. Nie obwiniaj.
2. Brak wyznaczonych zasad i obowiązków
Dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone zasad, przykładowo: nie przeklinamy, myjemy ręce przed jedzeniem, witamy się uprzejmie z sąsiadami, odrabiamy zadania domowe w terminie. Ponadto, powinno posiadać obowiązki domowe, by uczyło się odpowiedzialności.
Veronika Galkina @ fotolia.com
3. Wyręczanie we wszystkim
Jeśli wyręczasz dziecko we wszystkich możliwych czynnościach, by ono mogło się „spokojnie uczyć”, to wychowujesz przyszłego nieudacznika życiowego z zerowym poczuciem własnej wartości.
4. Niańczenie dziecka
Jeśli Twój syn chodzi już do przedszkola, to nie nazywaj go ciągle „kotkiem”, „miśkiem” ani innym tego rodzaju określeniem. Sprawiasz, że w przyszłości będzie się czuł niemęsko i koledzy w przedszkolu mogą się z niego śmiać. W przypadku dziewczynek jest to nieco bardziej dozwolone, ale również bez przesady. Nie zdrabniaj też przez cały czas imienia swojego dziecka – rób to jedynie od czasu do czasu.
5. Nie jesteś autorytetem
Wymagasz, aby Twoja pociecha uczęszczała co niedzielę do Kościoła, a sama tego nie robisz? Mówisz, że palenie jest szkodliwe, a sama popalasz? Zabraniasz przeklinania, choć sama od niego nie stronisz? To chyba nie wymaga komentarza... Wymagajmy najpierw od siebie.
Voyagerix @ fotolia.com