1. Problemy w kontaktach z rówieśnikami
Dzieci potrafią być wcale nie mniej bezwzględne niż dorośli, a wywalczenie sobie, a potem utrzymanie mocnej pozycji w grupie rówieśniczej, nie jest proste. Na szczęście, dzieci są też bardziej chętne do zmiany swojego myślenia niż osoby dorosłe. Jeśli więc relacje syna lub córki z rówieśnikami nie układają się najlepiej, wspólnie poszukajmy odpowiedzi na pytanie o to, z czego to wynika. Być może pomocna okaże się też rozmowa z przedszkolanką.
2. Brak samodzielności
Dzieci często czują się źle w przedszkolu przede wszystkim dlatego, że nie radzą sobie z powierzanymi tam im zadaniami. Nie umieją wiązać sznurowadeł, nie potrafią znaleźć swoich ubrań i nie posługują się sprawnie sztućcami. Pamiętaj więc, że przedszkolanki nie są jedynymi nauczycielkami Twojego dziecka. Nie stanie się nic złego, jeśli pomożesz im w trudzie przygotowania malucha do samodzielności.
anatols @ 123rf.com
3. Trudny do opanowania rygor dnia codziennego
W przedszkolu, wbrew pozorom, nie ma zbyt wiele dowolności. Plan dnia jest z góry ustalony, co często stoi w sprzeczności z tym, do czego dzieci przyzwyczaiły się w domu. Może się więc okazać, że akceptacja przedszkola stanie się łatwiejsza, jeśli i w domu wprowadzimy więcej harmonii. Ba! Może się nawet okazać, że taka zmiana wyjdzie na dobre nie tylko przedszkolakowi.
4. Trudności w nauce
Nie wszystkie dzieci ładnie śpiewają, rysują i tańczą, a pobyt w przedszkolu to nie tylko czas nabywania pierwszych umiejętności, ale i rodzenia się pierwszych kompleksów. Odnajdźmy więc niszę, która naszemu dziecku się podoba, a następnie wspierajmy się w rozwoju. Może nigdy nie zostanie śpiewakiem, ale za to zaimponuje kolegom i nauczycielom swoją znajomością zwierząt?
yanlev @ 123rf.com