1. Współpracuj z wychowawczyniami
One są doświadczone w temacie o wiele lepiej niż Ty. Przyjmowanie nowych dzieci i pocieszanie zestresowanych rodziców to coś, przez co wychowawczynie przechodzą każdego roku.
2. Nie zadawaj negatywnych pytań
Dręcząc swoje dziecko pytaniami, czy ktoś je uderzył albo na nie nakrzyczał, doczekasz się wreszcie twierdzącej odpowiedzi. Maluch powie „tak”, bo będzie myślał, że to coś, czego oczekujesz. Nastrajaj dziecko pozytywnie – pytaj, czy dobrze się bawił i czego się nauczył.
3. Nie oszukuj
Nie wmawiaj dziecku, że czekasz na nie w krzakach pod przedszkolem albo w budynku obok, bo maluch spędzi cały dzień wypatrując Cię przez okno.
anatols @ 123rf.com
4. Naucz się rozmawiać
Jeśli dziecko nie chce opowiadać o wrażeniach z przedszkola – nie zamartwiaj się. Najprawdopodobniej po prostu nie umie opisać tak silnych emocji. Staraj się uzyskać odpowiedź dzięki okrężnym, pomocniczym pytaniom – np. bawiąc się w piaskownicy zapyta, czy w przedszkolu też lepią czasem takie duże babki. Jeśli dziecko powie, że Pani na niego krzyczy, najpierw wyjaśnij to z nauczycielką. Czasem maluchy interpretują podniesiony, donośny głos właśnie jako krzyk.
5. Określ ramy czasowe
Powiedz synkowi lub córeczce, że zjawisz się w przedszkolu po obiedzie, podwieczorku albo jakimś innym charakterystycznym wydarzeniu. Nie używaj konkretnych godzin – maluchy zwykle nie znają się na zegarku, więc będą zadręczać ciągłymi pytaniami wychowawczynię.
6. Zachowaj spokój
Jeśli dziecko popada w histerię i płacz, wrzeszcząc, że po nie nie wrócisz, nie denerwuj się, ale spokojnie mu wszystko wytłumacz. Powiedz, że zostawiasz je na kilka godzin i niedługo po nie wrócisz, spokojnie się pożegnaj i udaj się w swoją stronę. Nie ulegaj prośbom o powrót do domu! Dziecko musi mieć poczucie stałości, respektu i obowiązku; w przeciwnym razie będzie wymuszać zachcianki płaczem.
Andres Rodriguez @ 123rf.com