Pilnuj fundamentów
Chociaż dla oka nie będą widoczne to jednak zaważą na całej budowie. Na nich opiera się cała konstrukcja, dlatego tak ważne jest, aby były dobrze wykonane. Przekonajmy się zatem czy przed wylaniem ich pozbyto się humusu, czyli warstwy ziemi, która nie nadaje się pod budowę. Sprawdzić należy także czy zabezpieczono jest przed wilgocią warstwą izolacyjną, tak zwaną papą.
Ważne są ściany
Nie oszczędzajmy na materiałach, z których powstać ma nasz dom. Od ich jakości zależy bowiem zbyt wiele. Nie tylko trwałość, ale również np. opłaty za ogrzewanie. Trzeba tez nadzorować czy ekipa budowlana starannie stawia pierwszą warstwę ściany nad ziemia. Niezwykle ważne jest również to aby poprawnie wykonali oni otwory na okna oraz drzwi.
Odpowiednie stropy
Rzeczą, o której należy pamiętać są również stropy. Aktualnie najbardziej polecane są płyty stropowe, które mają odpowiednie parametry i są stosunkowo łatwe w montażu. Oszczędzają one również sporo pracy. Wtedy zwrócić uwagę należy na to czy pierwsza płytka została odpowiednio położona, aby uniknąć późniejszych poprawek. Ważne jest również odpowiednie ocieplenie wieńca.
Rozmiar domu
Zawsze można zrobić dobudówkę, prawda? Niby tak, ale po co, skoro można mniej więcej przewidzieć i zaplanować jaki rozmiar będzie optymalny. Przeliczmy powierzchnię użytkową na liczbę mieszkańców, postarajmy się, aby każdy miał miejsce dla siebie i był zadowolony.
Ilość pięter w domu
Musimy bardzo poważnie przemyśleć to, czy chcemy mieć jedno, dwa czy może trzy piętra. Oczywiście w późniejszym okresie może pojawić się możliwość dobudowania jednego poziomu, jednak również trzeba to uwzględnić przy stawianiu fundamentów oraz ścian nośnych, będzie to bowiem dodatkowe obciążenie. Czy chcemy mieć piwnicę? Garaż? To wszystko należy uwzględnić planując budowę domu.
Projekt
Poprawek może zaoszczędzić nam odpowiednio przygotowany przez architekta projekt budowy. Oczywiście jest wiele gotowych projektów, które oferują specjalistyczne firmy. Ważne jest jednak to, aby odpowiadał on nam w każdym, najmniejszym szczególe, ponieważ w innym wypadku możemy później żałować. Nie po to wydaje się mnóstwo pieniędzy na budowę, aby po jakimś czasie pluć sobie w brodę, że zrobiliśmy coś za mało bądź za dużo. Dlatego warto zainwestować w indywidualnie zrobiony projekt i sprawdzić go pod względem funkcjonalności oraz wygody, ale także naszych oczekiwań.
Wieloetapowość tej inwestycji sprawia, że przez długi czas budowy cały czas należy analizować, sprawdzać i kontrolować postęp prac. Jest to męczący proces, ale pozwoli nam uniknąć wielu pomyłek, poprawek i późniejszych stresów związanych z nieprawidłowym wykonaniem projektu bądź pomyłkami budowlanymi. Warto zwrócić uwagę na to czy wszystko wykonywane jest starannie oraz według naszych oczekiwań.
MK Wszystkiego co związane z domem i ogrodem dowiesz się na: www.ogro-dom.pl/dom/. |