Wykluczenie społeczne
Często, szczególnie jeśli dziecko jest skryte, może być narażone na wykluczeni społeczne. Inne dzieci je ignorują, lekceważą czy też nie angażują do wspólnej zabawy. Jest to poważny problem, który może wpływać destrukcyjnie na psychikę tak młodego człowieka. Dlatego jeżeli widzisz, że Twoje dziecko niechętnie mówi o kolegach, nie chce ich zapraszać do domu i samo nigdy u żadnego nie bywa, zareaguj.
Odtrącenie
Odtrącenie bywa jeszcze gorsze od wykluczenia. Dziecko jest szykanowane, wyśmiewane i wykluczane już nie tylko z poszczególnych nieformalnych grup uczniowskich, ale z całej społeczności klasowej tudzież nawet szkolnej. Jest to ogromnie niebezpieczne i należy reagować szybko i zawsze w porozumieniu ze szkołą.
Trudności w przyswajaniu materiału dydaktycznego
Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, to także te, które mają trudności w uczeniu się i przyswajaniu informacji. Może warto w takim przypadku wybrać się do specjalistycznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, by oceniono tam skalę problemu i wprowadzono odpowiedni zindywidualizowany program naprawczy.
Trudności w nawiązywaniu relacji
Dziecko boi się kontaktów interpersonalnych, jest skryte, nie pragnie przyjaciół, lubi swoje samotne egzystowanie. Nie bagatelizuj takich syndromów, ponieważ w przyszłości Twoje dziecko może stać się całkowicie aspołecznym samotnikiem, a chyba nie takiej przyszłość chce dla dziecka matka. To że nie potrafi ono nawiązać relacji nie zawsze jest jego świadomym wyborem, pamiętaj o tym.
Tęsknota za domem
Wiele dzieci szczególnie w początkowych klasach, tęskni za domem. Nie potrafi skupić się na lekcji, ponieważ w głowie ma tylko to aby jak najszybciej wrócić do domu. Nie jest to zdrowe zachowanie, można powiedzieć, że reakcja dziecka jest nieprawidłowa i trzeba coś z tym zrobić w porozumieniu z np. pedagogiem szkolnym czy wychowawcą klasy.
Brak chęci i motywacji do nauki
Czasami dziecko pozbawione jest odpowiedniej motywacji czy chęci do nauki. Przyczyn może być sporo, lecz te najczęstsze są bardziej oczywiste niż Ci się może wydawać. Za dużo komputera, gier oraz słodyczy!
Niechęć do nauczycieli
Niechęć dziecka łatwo zdobyć, gorzej jest już z naprawieniem tej relacji. Pamiętaj, nauczyciel nie zawsze musi zawinić. Czasami jest to kwestia postawienia złego stopnia czy upomnienia podczas lekcji, gdy dziecko przeszkadza, rozmawia i hałasuje. Nie oceniaj tego sporu wyłącznie z perspektywy dziecka, udaj się do nauczyciela i wyjaśnij zaistniałą sytuację.