Możliwość zabierania ze sobą pluszowego przyjaciela
Każde dziecko ma jakąś swoją ulubioną zabawkę, którą traktuje w kategoriach swojego przyjaciela i powiernika. Nie zabraniajmy dziecku (szczególnie w te pierwsze dni) zabierać jej ze sobą do przedszkola. Dzięki niej poczuje się ono pewniej i zyska większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
Właściwe (pozytywne) nastawienie rodziców do placówki
Wręcz entuzjastyczne, nastawienie do przedszkola i do tego co w nim może spotkać dziecko. Mówienie o placówce w samych superlatywach, komplementowanie oraz zachwalanie nowych „cioci”, spowoduje, że w dziecku narodzi się pozytywne nastawienie nie tylko do nowych kolegów ale i całego personelu.
Wspólna wizyta w przedszkolu
Ważne jest by w nowy świat wprowadzać dziecko stopniowo. Pierwsza wizyta w przedszkolu nie powinna trwać za długo, by nie zrazić dziecka. Pamiętajmy także o tym, iż przy pierwszej wizycie w placówce powinniśmy towarzyszyć dziecku, tak by koleje wizyty kojarzyły mu się z poczuciem bezpieczeństwa i stabilności.
Odpowiednie poinformowanie dziecka o tym, jakie zmiany zajdą w jego życiu
Otwarta rozmowa jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Nakreśl dziecku w kilku zdaniach co je czeka, czym jest przedszkole. Możesz powiedzieć, że spotka tam nowych kolegów, koleżanki, że to jest miejsce gdzie jest dużo nowych zabawek i ciekawych książeczek. Jeżeli odpowiednio uprzedzisz dziecko o zmianach jakie czekają Was w życiu, to może obejść się bez wszystkich komplikacji i wybuchów płaczu, złości czy też lęku.