Poczucie własnej wartości to gwarancja czerpania radości z życia. Wysoka samoocena wiąże się z pewnością siebie, wiarą we własne możliwości, poczuciem kontroli nad własnym życiem i przekonaniem, że jest się w stanie wiele osiągnąć. Wysokie poczucie własnej wartości sprzyja odnoszeniu sukcesów.
Istotą stabilnej samooceny jest umiejętność akceptowania siebie za swoją niepowtarzalność, uniezależnienie tej akceptacji od tego, czy coś się nam uda, czy osiągnie się sukces, czy jest się kochanym.
Bezwarunkowa samoakceptacja nie oznacza absolutnego samozadowolenia, ale ułatwia przyznanie się do błędu, wybaczenie sobie pomyłek. Kochając siebie, nie musisz w przypadku porażki szukać winy w innych ludziach czy okolicznościach. Takie podejście umożliwia dalszy rozwój. Ale jak wyzbyć się lęku, stać się człowiekiem autonomicznym i rozwijającym się?
Trzeba pamiętać, że nieadekwatna samoocena może wynikać z niedostatecznego samopoznania i stanowić źródło bólu. Paradoksalnie, osoba o wysokim poczuciu własnej wartości nie wywyższa się nad innymi. To osoby wykazujące niedostatki w zakresie samooceny kompensują sobie braki agresją i dominacją
Jak poprawić poczucie własnej wartości?
Stwórz sumę ocen cząstkowych własnej osoby
– czyli ocenę własnej osoby w obszarach np. zawodowym, relacji w związku, wyglądu zewnętrznego, umiejętności komunikacji, inteligencji, skuteczności zawodowej, asertywności, umiejętności współpracy, sposobów negocjowania, technik autoprezentacji itd.
Wzmacnianie każdej z tych sfer, które podlegają osobistej analizie, przyczynia się do umocnienia ogólnej samooceny. Wszystko to w sposób pośredni przełoży się na stabilizację dobrego mniemania o sobie.
Pokochaj się bezwarunkową miłością
Jeżeli nie polubisz siebie za własną niepowtarzalność, a uzależnisz akceptację własnej osoby od opinii innych, ilości odniesionych sukcesów czy milionów na koncie, nigdy nie będziesz szczęśliwy i nie pomyślisz o sobie w kategoriach osoby kompetentnej i wartościowej. Przecież zawsze na świecie znajdzie się ktoś wyższy, szczuplejszy, mądrzejszy, zaradniejszy, bardziej dowcipny itd. Nie da się być najlepszym w każdej dziedzinie. Takie standardy i wymagania są niemożliwe do zrealizowania.
Jak poprawić poczucie własnej wartości?
Trzeba cierpliwości, by zobaczyć efekty.
Stawiaj sobie małe cele cząstkowe w drodze do osiągnięcia celu ostatecznego.
Kluczem do sukcesu jest zmiana myślenia i filozofii życia, jednak to nie dzieje się z dnia na dzień. By nie narażać się na marazm i nie fundować sobie kolejnej porażki, trzeba wyznaczać sobie odpowiednio małe cele i cierpliwie je realizować. Należy cel główny rozbić na drobne cele cząstkowe. Poza tym należy stawiać cele możliwe do realizacji, na miarę własnych możliwości i uniezależnić ocenę własnej osoby od opinii innych.
Żyj świadomie
Poznawaj świat, miej gotowość do ciągłego uczenia się i zmiany poglądów, akceptuj to, czego zmienić nie można oraz dąż do samopoznania, czyli analizy własnych wad i zalet, kontaktuj się ze swoimi emocjami, potrzebami, wartościami i aspiracjami.
Akceptuj się
Bądź swoim przyjacielem, troszcz się o siebie, dbaj o zaspokojenie własnych potrzeb, współczuj sobie, dawaj sobie samemu wsparcie.
Bądź odpowiedzialny za swoje życie
Dąż do poczucia kontroli nad własnym życiem, podejmuj decyzje i licz się z ich konsekwencjami.
Zbuduj swoją asertywność
Dbaj o własne prawa i potrzeby, wyrażaj siebie bez krzywdzenia innych.
Odpowiedz sobie na pytanie jak chcesz żyć
Określ i realizuj priorytety zgodnie z własnymi potrzebami i marzeniami.
Bądź sobą
Żyj w zgodzie z samym sobą, z własnymi przekonaniami, wartościami i normami.
Autor: Aneta Michno