Borówka wysoka (zwana również z racji pochodzenia amerykańską) to krzew owocowy, który cieszy się w Polsce dużą popularnością. Nie jest to dziwne, ponieważ owoce borówki amerykańskiej są bardzo smaczne i mają właściwości lecznicze. Są źródłem wielu witamin, mikro i makroelementów, zawierają potas, żelazo, wapń, magnez oraz dużą ilość antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Kolejnym plusem borówki amerykańskiej jest duża wartość odżywcza i niska kaloryczność, co czyni jej owoce świetnym produktem dietetycznym.
Właściwości borówki amerykańskiej trudno przecenić:
- chroni przed rakiem,
- poprawia wzrok,
- pomaga w walce z chorobami przewodu pokarmowego,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca,
- opóźnia procesy starzenia.
Niestety ceny jagód borówki są bardzo wysokie. Dlatego warto dowiedzieć się, jak uprawiać krzewy borówki amerykańskiej w swoim ogrodzie.
Borówka amerykańska – jak uprawiać?
Borówka wymaga stanowiska słonecznego, stale wilgotnej gleby, regularnego przycinania i kwaśnego podłoża. Jeśli zapewnimy jej takie warunki odwdzięczy się obfitym owocowaniem.
Borówkę sadzimy na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią. Wymaga gleby przepuszczalnej i kwaśnej ( pH 3.5-4.8), dlatego przy sadzeniu warto wymieszać ziemię z torfem kwaśnym.
Najlepiej wykopać dołek ok. 80 cm szerokości o głębokości ok. 40 cm. Do środka wsypujemy torf kwaśny oraz trociny. Sadzonkę umieszczamy w podłożu ok. 5 cm głębiej niż rosły w pojemniku. Na koniec obficie podlewamy wodą.
Krzewy borówki amerykańskiej sadzimy w odległości ok. 1.5 m. Aby nasze krzewy dobrze owocowały trzeba pamiętać o nawożeniu specjalnym nawozem do borówki.
Dowiedz się więcej o TORFIE KWAŚNYM http://zielonaoaza.com.pl/torf-kwasny-rodzaje-i-zastosowanie/
Kora sosnowa pod borówki – dlaczego warto ściółkować?
Warto również obsypać sadzonki borówki korą sosnową, która nie tylko zabezpieczy podłoże przed szybką utratą wilgoci, ale również dodatkowo je zakwasi i ograniczy wzrost chwastów, z którymi roślina musiałaby konkurować o wodę i składniki odżywcze.
Ziemię wokół sadzonek borówki amerykańskiej obsypać należy korą sosnową również dlatego, że ochroni ona korzenie rośliny przed mrozem. Krzewy borówek są stosunkowo odporne na niskie temperatury, jednak konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie bryły korzeniowej korą głównie w pierwszych dwóch latach po wysadzeniu.
Zobacz też KORA SOSNOWA DO ŚCIÓŁKOWANIA http://zielonaoaza.com.pl/kora-sosnowa-poradnik/