1. Wybieraj niższe szpilki
To nie zawsze możliwe, ale na co dzień nie trzeba prezentować się aż tak znakomicie. Jeżeli tylko masz okazję i sytuacja tego nie wymaga – użyj niższych szpilek. Im niższe, tym mniejsze obciążenie dla kręgosłupa i zmniejszony nacisk na stopę. Wysokie szpilki (10cm i więcej) pozostaw sobie jedynie na okazje wyjątkowe, w których naprawdę należałoby dobrze wypaść.
2. Wybierz odpowiednie szpilki
To również ważne. Już w momencie zakupu możemy sobie podarować nieco więcej zdrowia. Przede wszystkim zwróć uwagę na konstrukcję obcasa. Musi być on idealnie pod piętą. Im szerszy obcas tym więcej zdrowia dla Ciebie. Najmniej zdrowe są cienkie szpilki, które powodują nacisk jednym fragmentem stopy.
3. Kupuj rozważnie
But musi być dobrze dopasowany do Twojej stopy. Stopa zmienia się w trakcie dnia i dlatego niektóre rodzaje obuwia kupuje się o specyficznych porach. Szpilki należy kupować późnym popołudniem, a nawet wieczorem.
4. Trenuj chodzenie
Brzmi zapewne zabawnie, ale wiele kobiet nie potrafi kobieco poruszać się w szpilkach. Kołysz delikatnie swoimi biodrami i chodź jak po linie (stawiaj nogę przed nogą). Z jednej strony to kobiece, z drugiej strony – odciąża to stawy, przede wszystkim Twoje kolana.