Punkty rubinowe mogą mieć bardzo różną formę. Zwane są również starczymi naczyniakami i pajączkami rubinowymi. Mogą wyglądać jak silny rumień, przypominać pajączki lub wyraźne pieprzyki. Często przyjmują formę charakterystycznych czerwonych grudek na skórze. Przyczyną pojawiania się zmian rubinowych jest nadmierna proliferacja komórek, czyli ich niekontrolowane namnażanie.
Choć cierpiący z ich powodu pacjenci często szukają przyczyn w stylu życia czy diecie, to w rzeczywistości winne są głównie geny. Pierwsze zmiany tego typu mogą pojawiać się już ok. 30 roku życia. Jeśli dochodzi do ich uszkodzeń, bo np. znajdują się w miejscu stale drażnionym przez odzież, to warto je usunąć.
Kriochirurgia i elektrochirurgia na zmiany rubinowe
Większe zmiany naczyniowe usuwa się niekiedy metodą kriochirurgii, czyli wymraża. Nie jest to zbyt bolesne i daje dobre efekty. Jednak w przypadku mniejszych zmian lepiej zdecydować się na inne metody, dzięki którym naczyniaki starcze łatwiej się goją. Na bardzo podobnej zasadzie działa elektrochirurgia, czyli wypalanie naczynek za pomocą ładunku elektrycznego. W publicznej zdrowia można zazwyczaj liczyć na jedną z tych dwóch metod. W prywatnych gabinetach są już dostępne nowsze sposoby na zmiany rubinowe, o których możesz przeczytać poniżej.
Leczenie zmian rubinowych laserem
Pulsacyjny laser barwnikowy jest w stanie bezpiecznie pozbyć się dowolnych tego typu zmian na skórze, w tym zmian rubinowych. Posiadają one liczne udogodnienia, zarówno ułatwiające lekarzom precyzyjne usunięcie zmian, jak i poprawiające komfort pacjentów. Dodatkowym efektem może być np. to, że w miejscu zmiany nie pozostaje żaden ślad, podczas gdy miejsce po wypalaniu długo będzie się goić, a następnie pozostanie blizna. Im nowocześniejszy sprzęt, tym większa pewność efektu. Warto szukać naprawdę przełomowych rozwiązań, choć zazwyczaj znaleźć je jest nieco trudniej niż zwyczajne zabiegi. Przykładowo rewolucyjny laser Cutera Excel V posiada na razie jako jedna klinika w Warszawie.
Usuwanie zmian rubinowych laserem Cutera
Opinie o zabiegu są wyjątkowo korzystne, bo całość trwa krótko a usunięcie pojedynczych zmian nie jest drogie. Ważne jest też to, że w przypadku lasera Cutera Excel V+ rekonwalescencja nie jest w żaden sposób uciążliwa – zabieg można wykonać dosłownie w czasie przerwy na lunch i natychmiast wrócić do swoich zwykłych zajęć.
Urządzenie posiada chłodzącą głowicę CoolView, dzięki której możliwe jest bezbolesne usuwanie większych czy głębszych zmian, a także drugą głowicę Dermastat. Działa w dwóch długościach fal dla lepszego wniknięcia zarówno tuż pod powierzchnię, jak i w głąb skóry. Konstrukcja lasera uniemożliwia poparzenie się i zapobiega powstawaniu jakichkolwiek blizn. Eksperci z Kliniki Miracki w Warszawie, gdzie laser Cutera Excel V+ jest stosowany na co dzień, zwracają uwagę na to, że cała procedura trwa dwa razy krócej niż w przypadku innych laserów.
Przeciwwskazania do zabiegu laserem Cutera Excel V+
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, większość osób, jeśli tylko może sobie pozwolić na zabieg laserem Cutera Excel V+, to to robi. Po krioterapię i wypalanie sięgają głównie ci, którzy nie mogą zdecydować się na laser, bo w ich okolicy nie ma takiego zabiegu, lub należą do grupy objętej przeciwwskazaniami:
- osoby ciężarne
- chorzy na raka skóry
- osoby przyjmujące lek Accutane
- osoby posiadające rozległe rany skórne, tatuaże czy makijaż permanentny
- pacjenci z implantami w pobliżu miejsca przeprowadzania zabiegu
- chorzy na opryszczkę w aktywnej fazie
Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z Kliniką Miracki: www.klinikamiracki.pl