Jak zaoszczędzić na gotowaniu wody?
Czajnika nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Ale czy można zaoszczędzić przy jego używaniu? Pierwszym, co możemy wziąć pod uwagę, jest cena czajnika. Modele gazowe z reguły możemy znaleźć już w przedziale od 20-30 złotych. Jednak, jeśli szukamy modelu o interesującym designie lub wykonanego z trwalszego materiału, koszty będą się zwiększać.
Nieprawdą jest, że za czajnik elektryczny trzeba zapłacić minimum 100zł. Aktualnie na rynku znajdziemy cały przekrój modeli, od tych za kilkaset złotych z dodatkowymi funkcjami, po proste modele dla tych, którzy nie dysponują dużym budżetem. Proste, klasyczne czajniki elektryczne można kupić już za około 30-40 złotych. Szeroką ofertę modeli znajdziesz w tej zakładce: https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/czajniki.html.
Ile kosztuje gotowanie wody w czajniku?
Oprócz ceny samego urządzenia, ważne jest uwzględnienie kosztu gotowania wody w czajniku – szczególnie, jeśli robisz to często. Jest to jednak trudne do dokładnego obliczenia ze względu chociażby na moc czajnika, ilość wody w urządzeniu, ale też ceny za energię w Twoim regionie.
Przyjmuje się, że średni koszt zagotowania 1 litra wody w czajniku gazowym wynosi około 3 groszy. Z kolei koszt zagotowania takiej samej objętości wody w czajniku elektrycznym to około 5 groszy. Taka różnica przy częstym korzystaniu z urządzenia może być zauważalna w domowych wydatkach, ale pamiętajmy, że to jedynie szacowane wartości, które w każdym gospodarstwie będą wyglądać inaczej.
U kogo sprawdzi się czajnik elektryczny?
Czajniki elektryczne w dużym stopniu wyparły już modele na kuchenkę gazową. Z czego wynika ich popularność? Trudno nie zauważyć różnicy z czasie gotowania wody. Sprzęty elektryczne dostępne na rynku o mocy od około 1800 do 2200W doprowadzą wodę do wrzenia w czasie mniej więcej dwóch minut. Urządzenie gazowe potrzebuje na to nawet dwa lub trzy razy więcej czasu.
Przewagą czajników elektrycznych jest też wygoda ich użytkowania. W odróżnieniu od modeli przeznaczonych do gotowania na kuchence gazowej, urządzeń elektronicznych nie musimy pilnować podczas pracy. Niemal każdy model wyłącza się automatycznie po zagotowaniu się wody. Najczęściej czajniki są też wyposażone w filtry zapobiegające osadzaniu się kamienia na ich dnie, czego nie spotkamy w wersji gazowej.
Czajnik elektryczny będzie też dobrym wyborem dla osób przygotowujących inne napoje, niż tylko klasyczna herbata. Droższe modele, takie jak czajnik Sencor (https://www.neo24.pl/sencor-swk-1280ss.html) mają możliwość regulacji temperatury wody. Oznacza to, że możesz przygotować np. wodę o temperaturze 75°C, gotową do zaparzenia zielonej herbaty.
Artykuł napisany we współpracy ze specjalistami Neo24.