Zachowania pracoholika
Gdy zauważysz, że praca zaczyna przejmować kontrolę nad Twoim życiem, to znak, że nadszedł czas, by wziąć nieco dłuższy urlop lub pomyśleć o poszukaniu pomocy u specjalistów. Sprawdź, czy wykazujesz któreś z poniższych zachowań, które utożsamiają się z pracoholizmem:
- myślenie o pracy w czasie wolnym;
- twoja praca nie cieszy cię jak dawniej;
- słabo sypiasz;
- nie potrafisz się odciąć od pracy w żadnej sytuacji – telefon służbowy zawsze pod ręką;
- gdy chorujesz i tak idziesz do pracy;
- jedyny temat ze znajomymi to praca;
- czujesz przymus chodzenia do pracy;
- pracujesz więcej niż 50h w tygodniu;
- zapominasz o swoim hobby;
- unikasz kontaktu z ludźmi – wolisz pracować.
To niebezpieczne symptomy, które mogą być jasnym sygnałem, że dzieje się coś złego. Pracoholizm jest dość dużym problemem, który niestety powoduje dalsze życiowe konsekwencje – nierzadko towarzyszy mu rozpad rodziny, a także popadanie w wiele chorób cywilizacyjnych.
Jak możemy sobie pomóc?
"Pierwsza pomoc" w przypadku pojawienia się symptomów pracoholizmu, to oczywiście urlop. To czas, w którym nie powinieneś myśleć o pracy. Nie zabieraj ze sobą firmowych dokumentów, komórki i laptopa. Po prostu odpocznij, zaczerpnij świeżego powietrza, baw się dobrze. W trudniejszych wypadkach, gdy jednak zwykły odpoczynek nie wystarcza, a czas wolny nadal kojarzy się z mordęgą - warto zasięgnąć porady specjalisty – terapeuty, który posiada doświadczenie w leczeniu zaburzeń takich jak pracoholizm.