Nieuzasadniony lęk
Poczucie lęku często wiąże się z różnymi schorzeniami sfery psychicznej. Często nieuzasadniony lęk prowadzi do powstawania w organizmie syndromów świadczących o stanach depresyjnych czy też nerwicowym. Nieuzasadniony lęk może dotyczyć np. wyjścia do sklepu, otworzenia drzwi a nawet przejścia ulicy czy odebrania telefonu.
Chęć zaszycia się w domu (agorafobia)
Bycie samotnikiem nie jest niczym złym, jeżeli w grę nie wchodzi całkowite wycofanie społeczne bądź agorafobia, czyli obawa przed przebywanie w dużych i otwartych przestrzeniach. Jeżeli łapiesz się na tym, że przed wyjściem czujesz wewnętrzny niepokój, lepiej udaj się przedyskutować to do specjalisty.
Ataki paniki (fobii)
Fobie mogą dotyczyć rożnych rzeczy, może być to fobia przed pająkami, wodą, wysokością bądź fobie na tle społecznym. Nie należy jednak mylić fobii ze strachem. Strach przed wodą może pojawić się w skutek przykrego incydentu i nie musi od razu oznaczać nerwicy, jeżeli jednak posiadasz jakąś fobię warto skonsultować to z psychologiem tudzież psychiatrą czy terapeutą.
Objawy somatyczne
Do takich objawów zaliczyć można: bóle głowy, ucisk w gardle, zawroty głowy, kołatanie serca, pocenie się, dreszcze, drętwienie kończyn, bóle brzucha i klatki piersiowej oraz zasłabnięcia. Są to niczym nie uzasadnione reakcje na otoczenie.