Od czego zależą efekty terapii małżeńskiej?
Terapeuta nie ma łatwego zadania. Przychodzi do niego bowiem zraniona para, która pomimo najszczerszych chęci nie potrafi ze sobą rozmawiać, nie znajduje już satysfakcji z bycia ze sobą. Rozwikłanie problemu, który niejednokrotnie jest już mocno skomplikowany, w każdej terapii tego rodzaju polega na dotarciu do źródła konfliktu pomiędzy partnerami.
To jakie będą efekty spotkań terapeutycznych, w głównej mierze jest zależne od chęci współpracy z terapeutą i motywacji. Często zdarza się tak, że rozemocjonowani pacjenci gabinetów psychologicznych nie dają za wygraną nawet na takiej płaszczyźnie, chcą dalej prowadzić zatarg.
Ważne rady:
-
Nigdy nie przenoście tematów sesji terapeutycznych na grunt domowy.
-
Naprawiajcie związek, nie zaogniajcie przepracowanych już spraw.
-
Nie oczekujcie, że terapia objawi w końcu winnego.
-
Mówcie prawdę i tylko prawdę.
-
Cieszcie się z każdego nawet najmniejszego porozumienia na jakiejś płaszczyźnie. To ważny krok ku Waszej lepszej przyszłości.
Terapia małżeńska to pomoc dla par, które chcą być razem, ale zagubiły się na swojej drodze. Pomoc polegająca na nauczeniu od nowa wzajemnych pozytywnych relacji, nie sąd.
Gabinety psychologiczne proponują różne rozwiązania terapeutyczne dla małżeństw i par w kryzysie. Zawsze warto jest zgłosić się chociażby na wstępne konsultacje. Im dłużej żyje się w konflikcie, tym terapia małżeńska trwa dłużej, a jej pacjentom trudniej jest naprawić relacje między sobą.