Nakładanie podkładu pędzlem
Pierwszą rzeczą jest wybranie odpowiedniego pędzla do tej czynności. Wybór jest szeroki, bowiem do nakładania podkładu nadaje się przynajmniej kilka typów pędzli. Najczęściej polecane są do tego pędzle kabuki, bowiem posiadają one gęste włosie i zaokrągloną główkę. Z drugiej strony, niektórzy preferują całkiem płaskie pędzle lub flat - top, ze ściętą na płasko końcówką. Warto wypróbować wszystkie rodzaje i sprawdzić, który z nich jest odpowiedni.
Bardzo ważne jest delikatne zwilżenie pędzla przed rozpoczęciem nakładania. Następnie podkład należy najpierw "wbijać" delikatnie, punktowo w skórę, a potem rozprowadzać go na jej powierzchni ruchami kolistymi. Przy umiejętnym wykonaniu, takie nakładanie podkładu daje bardzo dokładne efekty. Główną zaletą tej techniki jest właśnie to, że za jej pomocą można uzyskać efekt całkowitego pokrycia skóry podkładem. Być może jedyną wadą tej techniki jest to, że w dłuższej perspektywie może ona powodować naciąganie się skóry i powstawanie na niej zmarszczek.
Nakładanie podkładu gąbką
Kolejna popularna metoda to nakładanie podkładu za pomocą specjalnej gąbki. Tzw. beauty blender cieszy się dużym uznaniem w świecie makijażu; zwykle korzysta się z tego rozwiązania na planach zdjęciowych czy w studiach telewizyjnych. Korzystanie z gąbki jest stosunkowo proste, choć wymaga oczywiście wprawy. Jedną z kluczowych rzeczy jest nawilżenie jej przed nakładaniem podkładu. W przeciwnym wypadku efekt nie będzie zbyt dobry.
Podobnie jak w przypadku pędzla, podkład gąbką należy nakładać najpierw ruchami punktowymi. Delikatnie przyciskając gąbkę do twarzy trzeba nałożyć podkład na całą powierzchnię cery. Również ta metoda jest bardzo dokładna, a co więcej - uniwersalna. Dobrze sprawdza się przy każdej cerze.
Bardzo istotne jest regularne wymienianie gąbki i utrzymywanie jej w czystości. Po każdym nałożeniu podkładu należy ją dokładnie umyć i wysuszyć. Oprócz tego gąbka powinna być wymieniana na nową przynajmniej raz na kilka miesięcy.
Więcej informacji o tym jak nakładać podkład znajdziesz tutaj.
Nakładanie podkładu palcami
Nakładanie podkładu za pomocą palców ma kilka oczywistych zalet. Przede wszystkim nie potrzebujemy do tego żadnych akcesoriów, zatem można to wykonać nawet w sytuacji, kiedy nie jesteśmy zbyt do tego przygotowani. Jest to również prosta metoda, która nie wymaga umiejętności w posługiwaniu się innymi akcesoriami.
Z drugiej strony, zdaniem większości specjalistów daje ona najsłabsze efekty. Nakładając podkład palcami trudno jest uzyskać dokładne krycie, przez co podkład jest potem często widoczny. Palcami nie jesteśmy również w stanie dokładnie dotrzeć do wszystkich niewielkich wgłębień i porów w skórze, które powinny być wypełnione i wyrównane podkładem.
Wybór odpowiedniej techniki nie jest prosty. Każda metoda na nakładanie podkładu posiada swoje wady i zalety. Jest to przede wszystkim kwestia indywidualna, bowiem dla każdej osoby najwygodniejsze i najskuteczniejsze może być zupełnie coś innego. Warto przede wszystkim eksperymentować i szukać tak długo, aż znajdzie się technikę najlepszą właśnie dla siebie.