Poduszki ortopedyczne, takie jakie znajdziemy na stronie https://mildis.pl/poduszki-ortopedyczne, zwane też korekcyjnymi, znajdują wiele zastosowań. Sięga się po nie, żeby zagwarantować sobie fizjologiczne ułożenie kręgosłupa podczas snu, pracy za biurkiem albo za kierownicą. Są przydatne w rehabilitacji pooperacyjnej u osób po zabiegach chirurgicznych w obrębie krocza i miednicy, w połogu, w przywracaniu komfortu życia u pacjentów borykających się z hemoroidami. Specjalistyczne poduszki ortopedyczne wspomagają rodziców w korygowaniu spłaszczonej główki u niemowląt.
Na czym polega przewaga poduszek ortopedycznych nad tradycyjnymi
Przewaga poduszek ortopedycznych nad tradycyjnymi (wsyp plus wypełnienie) polega na tym, że nie tylko inteligentnie (czyli każdorazowo) dostosowują się one do kształtu ludzkiego ciała, gdyż robione są z termoelastycznej pianki memory, ale także nie ulegają deformacjom. Taka „współpracująca” poduszka stanowi prawdziwą podporę szyjnego i/lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa, dzięki czemu korekcji ulega cały kościec, a ciało wraca do fizjologicznej równowagi.
Poduszki tradycyjne, bez względu na wypełnienie (puch, silikonowe kulki, włókna poliestrowe czy modne ostatnio łuski gryki, włókna bambusowe i kukurydziane) to poduszki, które łatwo i szybko ulegają odkształceniom i nawet często wietrzone czy przetrzepywane nie są w stanie wrócić do formy wyjściowej, bo wypełnienie przemieszcza się we wsypie w chaotyczny sposób.
Dlaczego warto spać na poduszce ortopedycznej?
Poduszka ortopedyczna wykonana z pianki memory reaguje na zmianę temperatury naszego ciała i pod wpływem tej zmiany robi się miękka i elastyczna, wpasowując się perfekcyjnie w przestrzeń między materacem a karkiem oraz barkiem i głową. Dzięki temu przyjmujemy fizjologiczną pozycję umożliwiającą komfortowy sen bez nocnych wybudzeń. Zmniejsza też napięcie mięśni głowy, szyi oraz karku i gwarantuje, że obudzimy się bez bólu i zesztywnień.
Na poduszce ortopedycznej spać mogą już trzylatki, a w przypadku siedmiolatków, czyli dzieci rozpoczynających regularną naukę w szkole, to najlepsza możliwa profilaktyka zagrażających im wad postawy. Zdarza się, że pierwszy kontakt z poduszką ortopedyczną maluch ma już w niemowlęctwie, kiedy poduszka ortopedyczna stosowana w ramach terapii spłaszczenia główki. Specyficzna budowa korekcyjnej poduszki dla najmłodszych pozwala odciążyć te partie główki, które zwykle są narażone na największy nacisk i najczęściej ulegają deformacjom. Oznacza to, że rodzice nie muszą regularnie zmieniać pozycji malucha w czasie snu.
Dlaczego warto mieć poduszkę ortopedyczną na fotelu biurowym?
Poduszka korekcyjna do fotela biurowego ratuje wszystkich, którzy przez wiele godzin w ciągu dnia muszą pracować w pozycji siedzącej za biurkiem. Starannie dobrana poduszka lędźwiowa to najtańsza i najskuteczniejsza metoda profilaktyki. Warto wybrać model posiadający gumowy pasek bądź zapięcie, dzięki któremu można ją przymocować do oparcia każdego fotela. Im gorszej jakości fotel, tym większa potrzeba zaopatrzenia się w ortopedyczną poduszkę lędźwiową, która odciąża kręgosłup, dopasowując się do przestrzeni między plecami i oparciem.
Dobrze dobrana poduszka lędźwiowa sprawia, że jesteśmy w stanie długo i efektywnie pracować i nie narażamy się na bóle kręgosłupa, a w dalszej kolejności – na zmiany zwyrodnieniowe. Każde ergonomiczne stanowisko pracy musi uwzględniać zakup fotela biurowego zgodnego z zasadami ergonomii albo zwykłego fotela z dodatkową poduszką lędźwiową.
Dlaczego nie należy ruszać w trasę bez poduszki korekcyjnej dla kierowcy i pasażera?
Kierowcom i pasażerom dedykowane są specjalne dwuelementowe poduszki korekcyjne, dzięki którym nawet w najdłuższej trasie można uniknąć bólów i przeciążeń kręgosłupa oraz związanych z nimi problemów z narządem ruchu. Dwuelementowa poduszka do samochodu to nie tylko komfort jazdy, ale także pomoc w zapobieganiu urazom kręgosłupa w awaryjnych sytuacjach (np. gwałtowne hamowanie, stłuczka) oraz profilaktyka chorób gruczołu krokowego (prostaty), który podczas wielogodzinnego siedzenia za kółkiem ulega przegrzaniu.
Dzięki nowoczesnej poduszce ortopedycznej dla kierowców i pasażerów udaje się uniknąć następujących dolegliwości:
- w odcinku szyjnym: bolesność, drętwienie i mrowienie w obrębie kończyn górnych, od barków przez ramiona i przedramiona aż po dłonie
- w odcinku piersiowym: bóle żeber i mięśni międzyżebrowych
- w odcinku lędźwiowym: drętwienie, mrowienie, zaburzenie czucia czy osłabienie siły mięśniowej nóg i bóle promieniujące od krzyża do kończyn
Korzystanie z poduszek ortopedycznych to dowód na to, że mamy świadomość jak funkcjonuje nasz organizm i jak ważna jest profilaktyka. Nie należy bać się sięgania po poduszki korekcyjne: choć są one klasyfikowane jako wyroby medyczne klasy I, w celach profilaktycznych można je stosować bez konsultacji z lekarzem.
Chcesz wiedzieć więcej o zaletach poduszek ortopedycznych? Zajrzyj do naszego poradnika: https://mildis.pl/poduszki-ortopedyczne-dlaczego-warto