Na czym polega depilacja laserowa?
Laserowe usuwanie owłosienia to coraz popularniejszy zabieg, dzięki któremu możemy raz na zawsze pozbyć się niechcianych włosków. Do skutecznej depilacji stosuje się obecnie lasery diodowe. Emitują one wiązkę światła, która pochłaniana jest przez barwnik włosa – melaninę. Impuls laserowy dzięki melaninie dociera do mieszka włosowego i powoduje jego destrukcję termiczną. Mieszek ulega trwałemu uszkodzeniu, a włos zostaje wypchnięty ku górze, a następnie wypada.
Dlaczego część włosków odrasta?
Laser najskuteczniej działa na włosy mocne i zdrowe będące w fazie anagenu czyli wzrostu, gdyż wtedy włosy mocno przylegają do mieszków i bezpośrednio z nich wyrastają. Dużo słabiej oddziałuje na włosy, które akurat są w fazie katagenu czyli obumierania, gdy wydobywają się z mieszków oraz telogenu, kiedy są już martwe poza mieszkami i są wypychane przez skórę ku górze. Wówczas energia lasera nie jest w stanie dotrzeć do mieszka włosowego i trwale go uszkodzić – tłumaczy nasz specjalista, Ewa Brzozowska z Kliniki BEAUTY DUTY. Jednorazowo usuwane jest ok. 30% owłosienia z jednej powierzchni, gdyż właśnie tyle znajduje się w fazie wzrostu. Dlatego zabieg należy kilkakrotnie powtórzyć, w odstępach 4-8 tygodni w zależności od wybranej partii ciała.
Ile zabiegów należy wykonać?
Ilość zabiegów uzależniona jest od koloru włosa, jego grubości i gęstości oraz od koloru skóry. Najłatwiej depilacji laserowej poddają się ciemne włosy na jasnej skórze. Zwykle wystarczą wtedy 4 zabiegi, aby usunąć owłosienie. Na szczęście, dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom, takim jak laser diodowy Vectus, zabieg można również wykonać u osób z oliwkową karnacją i jasnymi włosami. Jednak w tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość i wykonać większą ilość zabiegów (6-8).
Czy efekt utrzyma się do końca życia?
Depilacja laserem Vectus jest skuteczna prawie w 100%, choć należy pamiętać, że w późniejszym czasie mogą pojawić się pewne uwarunkowania lub zaburzenia hormonalne, mogące spowodować pojawienie się nowego owłosienia. Wystarczy wtedy zabieg przypominający raz na kilka lat, by skóra pozostawała idealnie gładka.
Jak przygotować się do zabiegu?
Wieczorem przed zabiegiem trzeba zgolić włoski tak, aby skóra była idealnie gładka. Jeśli wcześniej włoski depilowane były depilatorem lub woskiem, miesiąc przed planowanym zabiegiem przerzuć się już na maszynkę. Na kilka dni przez wizytą nie wykonuj peelingów, zadbaj za to o odpowiednie nawilżenie ciała, ale w dniu zabiegu nie używaj już balsamu. Kluczowe jest też unikanie słońca i samoopalaczy przez min. 3 tygodnie przed zabiegiem, gdyż ciemna skóra oznacza większe ryzyko poparzeń – laser wychwytuje bowiem także melaninę z opalenizny. Oczywiście, można zmniejszyć parametry lasera dla bezpieczeństwa (Vectus ma swój własny inteligentny czytnik melaniny), ale wtedy zabieg będzie mniej skuteczny. Przez 3-4 tygodnie nie wolno też brać leków i ziół fotouczulających, takich jak niektóre antybiotyki, hormony, sterydy, herbatki zawierające skrzyp, dziurawiec i nagietek. Nie należy również zażywać leków przeciwbólowych i antykoagulantów, np. aspiryny (1 dzień przed zabiegiem). Unikaj też kosmetyków ze składnikami wrażliwymi na światło, przede wszystkim z retinolem i pochodnymi witaminy A.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe, rozrusznik serca, opryszczka, kuracja retinoidami. Ponadto epilacji laserowej nie należy wykonywać, gdy stwierdzono zespół policystycznych jajników, padaczkę, cukrzycę, bielactwo, różnego rodzaju fotodermatozy, łuszczycę w fazie aktywnej. Wszczepione złote nici i trwałe wypełniacze są również przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu w okolicach ich usytuowania.
Jak wygląda zabieg i czy jest bolesny?
Wizyta zaczyna się od konsultacji, podczas której kosmetolog ustawia parametry lasera dopasowane do Twojej skóry. Laser Vectus to jedyne na świecie urządzenie, które zostało wyposażone w inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze – Skintel, dzięki któremu odczytywany jest poziom melaniny w obszarze zabiegowym. Na tej podstawie automatycznie dobierane są parametry, które odpowiadają indywidualnym potrzebom skóry. Indywidualny dobór energii pozwala zastosować wyższe parametry, które mimo to są bezpieczne dla pacjenta. Tym samym zabieg jest bardziej efektywny, a ryzyko poparzenia wykluczone-podkreśla ekspert BEAUTY DUTY.
W zależności od obszaru zabiegowego wybierana jest odpowiednia wielkość głowicy. Przy pracy na dużych obszarach np. nogi wykorzystywana jest duża głowica, a na małych np. wąsik precyzyjna mała głowica. Laser Vectus posiada głowicę zabiegową o powierzchni działania dwukrotnie większej niż inne urządzenia laserowe tego typu, co w połączeniu z największą szybkością generowania impulsu sprawia, że dziś jest to najszybszy laser depilacyjny na rynku.
W czasie zabiegu kosmetolog przykłada głowicę miejsce przy miejscu i „strzela” w nie wiązką lasera. Lasery wyposażone są w różne systemy chłodzące, które zmniejszają bolesność zabiegu, choć na pewno będziesz odczuwać ukłucia gorąca rozchodzące się w skórze.
W przypadku najnowocześniejszego lasera Vectus komfort pacjenta zapewnia zastosowane w głowicy chłodzenie kontaktowe, czyli skóra chłodzona jest przed, w trakcie i po emisji światła. W rezultacie wyczuwalność ciepła w trakcie zabiegu jest zminimalizowana. Pozwala to zastosować wyższą energię, a tym samym w znaczący sposób zwiększyć skuteczność zabiegu – dodaje Ewa Brzozowska z BEAUTY DUTY.
Na skuteczność zabiegu wpływa również opatentowana technologia „photo recycling”, polegająca na ponownym wykorzystaniu światła w naturalny sposób odbijającego się od skóry. Światło, dzięki wbudowanym w głowicy lustrom powraca , co powoduje, że impuls światła wykorzystywany jest w 100%, radykalnie zwiększając efektywność procedury.
Jak należy postępować po zabiegu?
Zaraz po wykonaniu depilacji skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona. Początkowo będziesz mieć wrażenie, że włoski nadal rosną, ale wkrótce same zaczną się wykruszać i w tym czasie mocno nawilżaj skórę. Przez kilka dni po zabiegu unikaj basenu i sauny. Pomiędzy zabiegami kategorycznie nie wystawiaj skóry na słońce (ryzyko przebarwień!), nie wyrywaj włosków depilatorem, pęsetą ani woskiem.
„Efekty uboczne” ?
Ponieważ laser działa na melaninę, przy okazji depilacji możesz liczyć na rozjaśnienie drobnych przebarwień pozapalnych i posłonecznych. Dodatkowo laser usuwa mieszki, pozbędziesz się więc w ten sposób problemu wrastających włosków oraz zapalenia okołomieszkowego.
Podsumowując należy podkreślić, iż depilacja laserowa zyskuje coraz większą rzeszę zwolenniczek, gdyż poniesiony koszt i niedogodności są jednorazowe, zaś korzyści w postaci idealnie gładkiego ciała, oszczędności czasu i pieniędzy oraz komfortu i pewności siebie w każdej sytuacji pozostają na całe życie.
Beauty Duty - Klinika Estetyki Ciała
(22) 743 50 20
Kondratowicza 18, 03-285 Warszawa
www.beautyduty.pl
klinika@beautyduty.pl
www.facebook.com/beautydutyklinika