A wszystko zaczęło się od uczucia…
Każda z nas chce kochać, marzy o pięknej relacji i księciu na białym koniu. Nic więc dziwnego, że miłość to jeden z najpopularniejszych tematów w kulturze od zarania dziejów. Liczne tytuły, choć stworzone przed wiekami, są nadal popularne i czytane. Wyrafinowane powieści o transcendentalnej miłości, trwającej pomimo wszelkich przeciwności losu to zalążek dla współczesnego dorobku literatury miłosnej. Co zatem pozostawili nam przodkowie przed wiekami? Dorobek kulturowy zawiera chociażby niezwykłą, zakazaną miłość Romea i Julii, która ostatecznie doprowadziła do omyłkowej śmierci. Poznajemy też młodego Wertera, który rozkochany w swojej wybrance doprowadza się do szaleństwa, a ostatecznie… do śmierci.
Czy miłość jest zatem śmiertelnie niebezpieczna?
Przenieśmy się w czasie do bliższych nam czasów i przyjrzyjmy dalej, co przedstawiają nam autorzy. Historia Gatsby’ego i Daisy, powszechnie dobrze znana, równie piękna i namiętna co nieosiągalna. Kochają się niezmiernie, jednak ich drogi nie mogą się połączyć. Idąc dalej, która z nas nie marzyła o tak wyjątkowej miłości czytając „Pamiętnik” Nicholasa Sparksa? Uczucia ponad podziałami i zakazami, przystojny mężczyzna, który zawsze i pomimo wszystko walczy o wybrankę serca.
Współczesna literatura i jej wpływ
Księgarnie przepełnione są pozycjami o wyidealizowanej, pięknej miłości trwającej ponad wszystko i zawsze kończącej się happy endem. Prawda jest taka, że podobne modele miłości przekazywane są kobietom od najmłodszych lat, w końcu znaczna część książek dla nastolatek opiera się o historię młodych kochanków, trochę jak współcześni Romeo i Julia. Warto też wspomnieć o licznych książkach promujących toksyczne zachowania jako te akceptowane, a czasem wręcz pożądane i przedstawiane jako wyjątkowa miłość. Przyjmowane wzorce kształtują nas jako ludzi, niewątpliwie więc, wpajane od najmłodszych lat historie wpływają na podejście do związków i relacje w dorosłości. Z tego powodu też, powstały różnego typu poradniki psychologiczne, często zawierające wskazówki dotyczące komunikacji w związku.
Czy to znaczy, że romanse są złe?
Oczywiście, że nie! Trzeba jednak pamiętać czym jest fikcja literacka, która nie ma pokrycia z rzeczywistością, a prawdziwe wzorce czerpać z odpowiednich źródeł. Na fali rosnącej świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego wzrosła także popularność poradników psychologicznych. I tu pojawia się
Ostatni etap miłosnej ewolucji w książkach
Liczne z owych poradników dotyczą właśnie relacji, związków, miłości, nie tylko tej w małżeństwie, ale również w rodzinie. Wiele osób wątpi w słuszność takowych pozycji, jednak warto pamiętać, że są one tworzone przez specjalistów, psychologów, w oparciu o aktualną wiedzę.
Zakończmy więc erę toksycznych wzorców i zamartwiania się o wyidealizowane, nieistniejące relacje. Może to właśnie książka psychologiczna powinna być kolejnym wyborem oraz wskazówką dotyczącą miłości? A popularne romanse zachowaj na spokojny wieczór przy ulubionej herbacie, zanurzona w marzeniach o idealnym księciu na białym koniu.