Łagodniejszą z nich przenoszą patogeny zwane rinowirusami, adenowirusami, enterowirusami i koronawirusami, a za transport grypy odpowiedzialne są ortomyksowirusy. Opisywane dolegliwości łączy jeszcze inna kwestia – objawy. Przy tych schorzeniach pojawiają się podobne symptomy, które jednak w przebiegu grypy są zdecydowanie bardziej nasilone. Należą do nich, m.in. gorączka, kaszel, katar i ból gardła. Każda z wymienionych oznak chorobowych, choć jest charakterystyczną dla grypy i przeziębienia, może również zwiastować kłopoty innego rodzaju. Tak więc wspomniane problemy z gardłem nie muszą świadczyć o posiadaniu jednej z tych infekcji wirusowych, ale mogą również sugerować inną, np. bakteryjną. Poznajmy najpopularniejsze przyczyny podrażnienia gardła oraz sposoby walki z nimi.
Anatomia i rola gardła
Ta część ludzkiego ciała stanowi swego rodzaju kanał wprowadzający do przełyku. Ma ona długość kilkunastu centymetrów i kształt cylindra. Zaczyna się u podstawy czaszki (tzw. gardło górne lub nosowe), na linii podniebienia przechodzi w gardło środkowe (ustne) i kończy się gardłem krtaniowym. Jego ściany wzmacniają błony: śluzowa, mięśniowa oraz włóknista. Funkcje, jakie spełnia gardło ograniczają się do: oddechu (nos, gardło, tchawica), transportowania pożywienia (część przełykowa), a także mówienia (fragment umiejscowiony w okolicy krtani).
Co podrażnia gardło?
Z uwagi na to, iż gardło spełnia w naszym organizmie tak wiele ważnych zadań, nie należy bagatelizować rozpoznania u siebie jakichkolwiek przejawów mogących wskazywać na fakt, że jest ono chore. A zaklasyfikować do nich można bez wątpienia zaczerwienie w jego obrębie, ból i pieczenie, uczucie swędzenia oraz trudności w połykaniu i mówieniu (zachrypnięcie). Po zdefiniowaniu posiadanych symptomów można spróbować zorientować się, z jakim problemem mamy do czynienia.
Mogą je bowiem wywoływać omówione we wstępie przeziębienie i grypa, ale również angina, wirusowe albo bakteryjne zapalenie gardła. Chorobom tym, oprócz bólu gardła zazwyczaj towarzyszą zmiany na powierzchni migdałków (przy wirusowym zapaleniu gardła stają się one przekrwione, bakteryjne pokrywa je malinową barwą, a angina powoduje ich powiększenie i silne zaczerwienienie), dreszcze, kaszel, gorączka, katar, a nierzadko obrzęk błony śluzowej gardła.
Dolegliwości na powierzchni tej części ciała mogą również być determinowane przez bakterie paciorkowca, a więc współistnieć z próchnicą czy szkarlatyną. Problemy z wydobywaniem głosu, jak również przełykaniem, mogą też zwiastować raka gardła. Czasami zdarza się także, iż kłopotów nie wywołują żadne poważne choroby, a przyczynki w postaci palenia papierosów, picia wysokoprocentowego alkoholu, przebywanie w sąsiedztwie klimatyzatorów i ogrzewanych lokalach, wdychanie zatrutego powietrza oraz forsowanie gardła nadmiernym mówieniem i krzykiem. To ostatnie częstokroć sprawia, iż w jego obrębie powstają polipy oraz ziarniniaki.
Przeciwdziałanie podrażnieniom gardła
W sytuacji, gdy możemy być przekonani o tym, iż nasze kłopoty zdrowotne spowodowane są przez obecność czynnika, na który mamy wpływ (np. nieunikanie używek), warto po prostu go wyeliminować. Jeżeli jednak mamy podstawy, by twierdzić, że na coś chorujemy, konieczne jest natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Mając do czynienia z relatywnie łagodnym schorzeniem o charakterze wirusowym, jakim może być np. przeziębienie, nie musimy bezzwłocznie udawać się do specjalisty. Na początek wystarczy sięgnąć po domowe sposoby walki z bólem gardła, jak okłady czy ogrzewanie, a także zadbać o odpowiednie nawilżenie jego błony śluzowej, a co za tym idzie powietrza, w którym przebywamy. Celem złagodzenia objawów dolegliwości, dobrze też jest zażywać dostępne bez recepty leki, których zadaniem jest kojenie podrażnień, np. tabletki do ssania na gardło. Ulgę przynoszą m.in. pastylki Tantum Verde, o których przeczytać można na stronie http://tantumverde.pl/pastylki-do-ssania. Cierpiąc na infekcję o podłożu bakteryjnym, powinniśmy jednak skonsultować się z lekarzem i poprosić go o antybiotyk. Wybierając medykament, trzeba mieć na uwadze, że w schorzeniach o delikatnym przebiegu najkorzystniejsze jest stosowanie naturalnych i niezbyt silnych leków, które niepotrzebnie nie obciążają organizmu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!