Gluten stanowi mieszaninę białek roślinnych, które znaleźć można w niektórych zbożach, np. pszenicy, życie, jęczmieniu, a co za tym idzie – także w pieczywie, kaszach, makaronach i wielu innych produktach spożywczych.
Gluten – czy trzeba się go bać?
Gdy nadchodzi czas na rozszerzanie diety niemowlaka, wielu rodziców celowo opóźnia moment wprowadzenia produktów zawierających gluten. Takie postępowanie wynika z obaw o ewentualną alergię pokarmową lub większe ryzyko zachorowania na celiakię stanowiącą trwałą nietolerancję tego rodzaju mieszaniny białek.
Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów ani medycznych podstaw do tego, by gluten wprowadzać dopiero po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecka. Takie celowe opóźnianie w podawaniu produktów zbożowych nie zmniejszy ryzyka alergii pokarmowej czy trwałej nietolerancji glutenu.
Rozszerzanie diety niemowlaka o gluten – krok po kroku
Jak wynika z aktualnie obowiązującego schematu żywienia, gluten można wprowadzić w dowolnym momencie rozszerzania diety. Najważniejsze, by dziecko otrzymało produkty glutenowe nie później niż w 12 miesiącu życia.
O ile jeszcze kilka lat temu obowiązywały specjalne zasady dotyczące wprowadzania glutenu, obecnie produkty glutenowe traktuje się tak samo jak wszystkie inne produkty. Nie ma więc potrzeby odmierzania dokładnie 3 g kaszy manny na 100 ml mleka (zgodnie ze schematem żywienia z 2007 roku) czy podawania glutenu między 4 a 7 miesiącem życia w małych ilościach pod „osłoną” karmienia piersi (zalecenia żywieniowe z 2014 roku).
Najnowsze wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD) są następujące – gluten można podawać w dowolnej postaci, np.:
- 1-2 łyżeczki kaszy pszennej przygotowanej na wodzie
- 1-2 łyżeczki kaszy pszennej przygotowanej na mleku modyfikowanym
- kawałek chleba pszennego lub bułki pszennej – najlepiej własnego wyrobu (bez soli).
Można też podawać kawałek muffinki z mąki pszennej z owocami (bez dodatku cukru) lub dodać do zupy garść makaronu pszennego.
Rozszerzanie diety niemowlaka o produkty zawierające gluten wymagają wnikliwej obserwacji dziecka – po pierwszym podaniu glutenu. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, np. biegunka, wysypka, utrata apetytu, należy skontaktować się z lekarzem. Z uwagi na istniejące ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, wprowadzenie produktów z glutenem dobrze jest przeprowadzić w domu – pozwoli to na szybką reakcję w razie działań niepożądanych.