Po co niania?
Zanim zaczniesz szukać niani, odpowiedz sobie na pytanie, czy będziesz potrzebowała jej tylko i wyłącznie do przypilnowania malucha pod Twoją nieobecność, podania jedzenia, wyjścia na spacer, czy jednak będziesz wymagała od niej pomocy we wspieraniu jego rozwoju. Może będziesz potrzebowała sprzątania, gotowania czy zrobienia drobnych zakupów? To bardzo ważne kwestie, by w konsekwencji nie okazały się one źródłem rozczarowań.
Młoda sprytna czy starsza czytająca książeczki?
Tu pojawia się wątek charakteru Twojego dziecka. Jeśli Twój dwu, trzy latek gania po domu i na spacerze, starsza niania może sobie nie poradzić. Dobrze jest więc z góry ustalić wiek niani, jaki Cię interesuje.
Przede wszystkim bez różnicy na wiek osoby, która ma zająć się Twoim dzieckiem, musi posiadać wiedzę na temat dzieci. To, że kandydatka na nianię powie Ci, że wychowała trójkę swoich dzieci, pilnowała już niejedno, nie może być dla wystarczającym argumentem „za”. Liczą się bowiem referencje, których bezwzględnie powinno się wymagać. Równie dobrze możesz zatrudnić nianię na okres próbny, gdy Ty lub mąż jesteście w domu.
Młoda sprytna niania może być idealną opiekunką tak samo, jak starsza. Doświadczenie z dziećmi odgrywa ogromną rolę. Jednak nie mniej ważny jest charakter czy osobowość niani i to, w jaki sposób rozmawia z dzieckiem.
Nie zapomnij zapytać o kurs pierwszej pomocy. Jeśli nie posiada, a zależy Ci właśnie na tej osobie, zaproponuj ukończenie. To bardzo ważna kwestia, na którą szczególnie powinnaś zwrócić uwagę.
Każda niania, której zależy na pracy będzie starała się zrobić na Tobie najlepsze wrażenie. Podczas takich rozmów bądź czujna na każdy jej gest i zachowanie. Zrób sobie listę pytań i miej ją przed sobą podczas spotkania.
Pierwsze wrażenie jest kluczowe. Kandydatka na opiekunkę, dla której kluczowym elementem rozmowy o pracę jest pytanie o zarobki, godziny pracy, nie jest najlepszym materiałem na nianię. Byłoby dobrze, gdyby osoba kandydująca na nianię próbowała jak najwięcej dowiedzieć się o dziecku, jego zainteresowaniach, nawykach czy upodobaniach.