Książki dla maluszków
Wiek około pierwszego roku życia jest idealnym czasem, aby zacząć wprowadzać malucha w świat czytania książek. Dla pociech w tym wieku najlepsze będą książko-zabawki wykonane z różnych materiałów, np. gumy, pianki, tkanin, ceraty, które wydają różne dźwięki i są bardzo kolorowe. Zwykle nie zawierają one tekstu, z wyjątkiem krótkich napisów. Pozycje tego rodzaju nie tylko służą dziecięcej rozrywce, ale również rozwojowi malucha, stymulując jego zmysły dotyku, słuchu i wzroku. Po ukończeniu przez dziecko roczku, można zacząć wprowadzać książki z krótkimi rymowankami.
Pozycje dla przedszkolaków
W miarę rozwoju malucha, należy sięgać po „bardziej dorosłe” pozycje. Książeczki dla dwu- i trzylatka mogą być już całościowymi formami fabularnymi, opowiadającymi konkretną historię. Odpowiednie są również krótkie wierszyki. Nadal bardzo istotny jest też wygląd i forma książki. Wydawnictwo powinno więc być rzecz jasna bardzo kolorowe, najlepiej z kartkami wykonanymi z grubej tektury. Dla dzieci niezwykle interesujące są również książki 3D, to znaczy z wypukłymi, wysuwanymi czy rozkładanymi elementami. Dzięki nim pociecha nie tylko skupia się na czytanej przez rodziców treści, ale również rozwija inne zmysły.
Kolejną grupą wiekową wśród małoletnich czytelników są cztero- i pięciolatki. Dla nich wydawnictwa przygotowały szereg dłuższych historyjek. Opowieści o rycerzach, księżniczkach, zwierzętach, wróżkach, strażakach i wielu innych bohaterach są bardzo wciągające i sprawiają, że wśród nich każde dziecko z powodzeniem znajdzie najbardziej interesującą je historię. Dobrym pomysłem są także opowieści o rówieśnikach. Mogą to być zarówno historie o zwyczajnych dzieciach, którym przydarzają się niezwykłe zdarzenia, jak też tzw. historie z życia wzięte, dotyczące codziennych wydarzeń, np. wizyty u lekarza, dentysty czy w kinie.
Książki dla dzieci, które czytają samodzielnie
Maluchy w wieku 6-7 lat uczą się czytać samodzielnie. Aby pomóc im w rozwijaniu tej umiejętności, warto wybrać książki krótkie, napisane pełnymi zdaniami i dużą czcionką, z ciekawymi ilustracjami i oczywiście wciągającą fabułą.
Dzieci na kolejnym etapie rozwoju, czyli w wieku 8-10 lat czytają już w dość sprawny sposób. Z tego względu mogą już samodzielnie wybierać książeczki, które będą dla nich odpowiednie. Warto subtelnie podpowiadać dziecku ciekawe propozycje, jednakże nie należy tego robić na siłę, aby nie zniechęcić pociechy do czytania. Dobrą propozycją dla dzieciaków w tym wieku są książki fantastyczne, takie jak np. pierwsze części cyklu o Harrym Potterze, Opowieści z Narnii czy Baśnioborze. Ciekawe książki dla dzieci w każdym wieku – zarówno najmłodszych maluchów, jak też kolejnych roczników, znaleźć można na stronie https://allegro.pl/kategoria/ksiazki-dla-dzieci-66781.
Dlaczego czytanie książek jest tak ważne?
O tym, że czytanie książek dzieciom i przez dzieci jest ważne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dzięki kampaniom w mediach zachęcających do poświęcenia na czytanie dziecku choć kilku minut każdego dnia, z pewnością większość rodziców zdaje sobie sprawę, że jest to naprawdę istotne. Ale czy wiedzą dokładnie dlaczego? Pokazywanie dzieciom literackiego świata już od pierwszych miesięcy ich życia wpływa w znaczący sposób na ich rozwój. Dzieci poznają nowe słowa, poprawiają swą pamięć i rozbudzają wyobraźnię. Dzięki czytanym w kolejnych latach książkom oswajają się z prawidłowym formułowaniem zdań w języku polskim, a także z ortografią. Dowiedziono, że dzieciaki, które od wczesnych lat dużo czytały, nie mają większych kłopotów z nauką języka polskiego w szkole, a także ogólnie ze zdobywaniem wiedzy. Osiągają lepsze wyniki w zakresie ortografii, łatwiej przyswajają wiedzę i uczą się na pamięć wierszy. Nawet z pozoru najzwyklejsza książeczka może stać się również zaczątkiem pasji u malucha. Ciekawa opowieść o tancerce, chłopcu ćwiczącym karate czy śpiewaku może pchnąć dziecko w kierunku konkretnych zainteresowań, takich jak m.in. taniec, śpiew czy sport. Warto też pamiętać o tym, że wspólne czytanie – nawet przez kilka-kilkanaście minut dziennie – jest doskonałym sposobem na spędzenie z dzieckiem czasu. W zabieganym, pełnym stresów świecie rodzice nie zawsze mają czas, aby poświęcić maluchom wystarczającą ilość czasu. Regularne wspólne czytanie książek każdego dnia, a następnie rozmowa na ten temat, mogą stać się swoistym rytuałem – czasem, na który zarówno dziecko, jak też mama czy tata, będą z niecierpliwością czekać już od rana.