Nikogo o dobroczynnym wpływie literatury na rozwój małego człowieka chyba przekonywać nie trzeba. Książki rozwijają, uczą, bawią, pomagają poznawać świat i mowę. W dobie dostępu do tysięcy pozycji dla dzieci niełatwo jest znaleźć książki naprawdę wartościowe. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając książeczki dla rocznego, dwuletniego i starszych dzieci? Przeczytaj nasze porady.
- Książki dla maluszków
- Pozycje dla przedszkolaków
- Książki dla dzieci, które czytają samodzielnie
- Dlaczego czytanie książek jest tak ważne?
Książki dla maluszków
Wiek około pierwszego roku życia jest idealnym czasem, aby zacząć wprowadzać malucha w świat czytania książek. Dla pociech w tym wieku najlepsze będą książko-zabawki wykonane z różnych materiałów, np. gumy, pianki, tkanin, ceraty, które wydają różne dźwięki i są bardzo kolorowe. Zwykle nie zawierają one tekstu, z wyjątkiem krótkich napisów. Pozycje tego rodzaju nie tylko służą dziecięcej rozrywce, ale również rozwojowi malucha, stymulując jego zmysły dotyku, słuchu i wzroku. Po ukończeniu przez dziecko roczku, można zacząć wprowadzać książki z krótkimi rymowankami.
Pozycje dla przedszkolaków
W miarę rozwoju malucha, należy sięgać po „bardziej dorosłe” pozycje. Książeczki dla dwu- i trzylatka mogą być już całościowymi formami fabularnymi, opowiadającymi konkretną historię. Odpowiednie są również krótkie wierszyki. Nadal bardzo istotny jest też wygląd i forma książki. Wydawnictwo powinno więc być rzecz jasna bardzo kolorowe, najlepiej z kartkami wykonanymi z grubej tektury. Dla dzieci niezwykle interesujące są również książki 3D, to znaczy z wypukłymi, wysuwanymi czy rozkładanymi elementami. Dzięki nim pociecha nie tylko skupia się na czytanej przez rodziców treści, ale również rozwija inne zmysły.
Kolejną grupą wiekową wśród małoletnich czytelników są cztero- i pięciolatki. Dla nich wydawnictwa przygotowały szereg dłuższych historyjek. Opowieści o rycerzach, księżniczkach, zwierzętach, wróżkach, strażakach i wielu innych bohaterach są bardzo wciągające i sprawiają, że wśród nich każde dziecko z powodzeniem znajdzie najbardziej interesującą je historię. Dobrym pomysłem są także opowieści o rówieśnikach. Mogą to być zarówno historie o zwyczajnych dzieciach, którym przydarzają się niezwykłe zdarzenia, jak też tzw. historie z życia wzięte, dotyczące codziennych wydarzeń, np. wizyty u lekarza, dentysty czy w kinie.
Książki dla dzieci, które czytają samodzielnie
Maluchy w wieku 6-7 lat uczą się czytać samodzielnie. Aby pomóc im w rozwijaniu tej umiejętności, warto wybrać książki krótkie, napisane pełnymi zdaniami i dużą czcionką, z ciekawymi ilustracjami i oczywiście wciągającą fabułą.
Dzieci na kolejnym etapie rozwoju, czyli w wieku 8-10 lat czytają już w dość sprawny sposób. Z tego względu mogą już samodzielnie wybierać książeczki, które będą dla nich odpowiednie. Warto subtelnie podpowiadać dziecku ciekawe propozycje, jednakże nie należy tego robić na siłę, aby nie zniechęcić pociechy do czytania. Dobrą propozycją dla dzieciaków w tym wieku są książki fantastyczne, takie jak np. pierwsze części cyklu o Harrym Potterze, Opowieści z Narnii czy Baśnioborze. Ciekawe książki dla dzieci w każdym wieku – zarówno najmłodszych maluchów, jak też kolejnych roczników, znaleźć można na stronie https://allegro.pl/kategoria/ksiazki-dla-dzieci-66781.
Dlaczego czytanie książek jest tak ważne?
O tym, że czytanie książek dzieciom i przez dzieci jest ważne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dzięki kampaniom w mediach zachęcających do poświęcenia na czytanie dziecku choć kilku minut każdego dnia, z pewnością większość rodziców zdaje sobie sprawę, że jest to naprawdę istotne. Ale czy wiedzą dokładnie dlaczego? Pokazywanie dzieciom literackiego świata już od pierwszych miesięcy ich życia wpływa w znaczący sposób na ich rozwój. Dzieci poznają nowe słowa, poprawiają swą pamięć i rozbudzają wyobraźnię. Dzięki czytanym w kolejnych latach książkom oswajają się z prawidłowym formułowaniem zdań w języku polskim, a także z ortografią. Dowiedziono, że dzieciaki, które od wczesnych lat dużo czytały, nie mają większych kłopotów z nauką języka polskiego w szkole, a także ogólnie ze zdobywaniem wiedzy. Osiągają lepsze wyniki w zakresie ortografii, łatwiej przyswajają wiedzę i uczą się na pamięć wierszy. Nawet z pozoru najzwyklejsza książeczka może stać się również zaczątkiem pasji u malucha. Ciekawa opowieść o tancerce, chłopcu ćwiczącym karate czy śpiewaku może pchnąć dziecko w kierunku konkretnych zainteresowań, takich jak m.in. taniec, śpiew czy sport. Warto też pamiętać o tym, że wspólne czytanie – nawet przez kilka-kilkanaście minut dziennie – jest doskonałym sposobem na spędzenie z dzieckiem czasu. W zabieganym, pełnym stresów świecie rodzice nie zawsze mają czas, aby poświęcić maluchom wystarczającą ilość czasu. Regularne wspólne czytanie książek każdego dnia, a następnie rozmowa na ten temat, mogą stać się swoistym rytuałem – czasem, na który zarówno dziecko, jak też mama czy tata, będą z niecierpliwością czekać już od rana.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55