1. Pochłaniacz wilgoci z granulatowym wkładem
W pochłaniaczu wilgoci umieszcza się wymienne wkłady z rozpuszczalnym absorbentem. Porządne urządzenia zmniejszają wilgotność w pomieszczeniu do optymalnego poziomu 60%, po czym przerywają proces absorpcji. Cena: 15-60 zł + wkłady.
2. Elektryczny osuszacz powietrza
To dużo droższe (koszty wahają się od 500 do 1000 zł), ale za to niezawodne rozwiązanie. Na rynku dostępne są osuszacze kondensacyjne (stosowane zwykle w domach) oraz absorpcyjne (zalecane do chłodniejszych pomieszczeń). Przy wyborze zwróć uwagę na stopień wydajności, poziom generowanego hałasu i mechanizm odpływu wody.
Photographee.eu @ shutterstock.com
3. Rośliny
Niektóre gatunki roślin pomagają w walce z zawilgoceniem mieszkania. Zaliczamy do nich paproć, oplątwę, chamedorę wytworną, bluszcz i skrzydłokwiat.
Africa Studio @ shutterstock.com
4. Olejek z drzewa herbacianego
Wykazuje silne działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne – pomaga pozbyć się grzyba z mocno zawilgoconych wnętrz. Nieco słabsze, ale także skuteczne są pod tym względem olejki goździkowy i lawendowy, nie mówiąc już o profesjonalnych grzybobójczych preparatach.
5. Ozonowanie
W skrajnych przypadkach można skorzystać z usług firmy wyspecjalizowanej w osuszaniu mieszkań. Koszt fachowego ozonowania zależy od skali problemu i wynosi około 150 zł za godzinę.
Africa Studio @ shutterstock.com