Jak dzielimy odpady?
Odpady z gospodarstw domowych dzielimy na przeznaczone do ponownego wykorzystania lub do utylizacji. Wśród śmieci poddawanych recyklingowi wyróżnia się:
-
papier,
-
tekturę,
-
szkło białe i kolorowe,
-
metale,
-
tworzywa sztuczne i kartony po napojach.
Niebieskie kontenery są przeznaczone na śmieci papierowe i tekturę, żółty – na plastik i metal, zielony – na szkło kolorowe, a biały – na szkło przeźroczyste. Pojemniki szare lub oznaczone napisem „odpady zmieszane” są przeznaczone do wyrzucania śmieci, których nie da się poddać recyklingowi. Niekiedy można również natrafić na kontener czarny, do którego wyrzuca się odpady niebezpieczne, jak np. świetlówki lub baterie. Rzadko można natrafić także na czerwone pojemniki przeznaczone wyłącznie do segregowania metalu.
Gdzie ustawić pojemniki na śmieci?
Pojemniki do segregowania śmieci w domu najlepiej ustawić w kuchni pod zlewem. Wyjątek stanowią odpady papierowe, które bez przeszkód można magazynować w korytarzu. Jeżeli kuchnia jest niewielka, ewentualne butelki i szklane odpadki można gromadzić w zamkniętym koszu na balkonie. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą ustawić pojemniki na śmieci na podwórzu.
Jak przygotować odpady do recyklingu przed wyrzuceniem do kosza?
Brudne opakowania przeznaczone do recyklingu należy wcześniej wypłukać z pozostałości produktów. Ponadto z butelek należy zdjąć zakrętki metalowe lub wykonane z innych materiałów i każdy z nich wyrzucić oddzielnie. Plastik przed wyrzuceniem powinno się zgnieść.
Ważne porady
-
Talerze i szklanki, które się potłukły, wyrzuca się do pojemników na odpady zmieszane.
-
Kartony po mleku i sokach wyrzuca się do kontenerów żółtych.
-
Ręczniki papierowe to odpady zmieszane.
-
Elektrośmieci gromadzi się w specjalnych punktach odbioru bądź w sklepach ze sprzętem RTV i AGD.
-
Leki przeterminowane można wyrzucić w aptece – nie wyrzuca się ich do żadnego z kontenerów.