Sklepy z antykami
Jeśli szukamy mebli do renowacji, to zdecydowanie warto zainteresować się sklepami z antykami. Mogą nam one czasem zainteresować naprawdę ciekawe egzemplarze. Musimy jednak liczyć się wydaniem sporej ilości gotówki w niektórych przypadkach. Czasem natrafimy jednak na tanie perełki, dlatego warto zaglądać do różnych sklepów.
Miej na uwadze kilka rzeczy:
- Historyczne meble, antyki i liczne reprodukcje są oczywiście bardzo cenne, natomiast natrafić możemy także na mniej lub bardziej udane imitacje.
- Jeśli nie jesteś pewien czy dany okaz jest prawdziwym zabytkiem, lepiej zapłać za opinię eksperta.
- Nie inwestuj pieniędzy w antyki, co do których nie masz absolutnej pewności, że są one wartościowe.
Kiedy stary przedmiot to już antyk?
Na przestrzeni lat powstało wiele różnych styli, tyczy się to również mebli. Najczęściej natrafimy na meble w stylu angielskim oraz amerykańskim. Nie łudź się więc, że odnajdziesz krzesła w stylu francuskim Ludwika XV podczas garażowych wyprzedaży. Styl angielski czy amerykański może mieć nam naprawdę wiele do zaoferowania. Obejmują one szeroki przekrój – od ozdobnych do bardzo funkcjonalnych, od masywnych do delikatnych. Pamiętaj tylko, że to, co kupujesz, musi Ci się podobać, i że ten styl Ci właśnie odpowiada. Musimy wziąć pod uwagę to, że antyk swoją wartość zawdzięcza wiekowości, zwłaszcza ten opatrzony kunsztownym artyzmem. Natomiast sam wiek jest tutaj bardzo subiektywny:
- Ogólne sklepy z antykami określają przedmioty w wieku powyżej pięćdziesięciu lat jako antyki.
- Drobni handlarze antykami wyceniają antyki jako przedmiotu sprzed stu pięćdziesięciu lat.
Na Wschodzie klasyfikacja antyku jest inaczej definiowana niż na Zachodzie. Na Południu antyk będzie jednak meblem pochodzącym z okresu wojny secesyjnej. Choćbyś nie wiem, jak szukał, nie uda ci się znaleźć autentycznego antyku z 1500 lub 1600 lat. To, co możesz znaleźć, to oryginalna reprodukcja, a te również potrafią mieć dużą wartość.
Istnieje kilka sposobów na to jak znaleźć antyk. Pierwszym znakiem ostrzegawczym jest stolarka. Meble wycinane maszynowo swój początek datują na okolice 1860 roku. Dobrą metodą jest uważne przyjrzenie się szufladom. Ręcznie robione szuflady, mniej precyzyjnie dokładne, z dużym prawdopodobieństwem wskazują na dzieło wykonane przed 1860 rokiem. Zwróć szczególną uwagę na dno, boki oraz tył szuflady - jeśli drewno ma ślady wyszczerbień lub nacięć, prawdopodobnie zostało wycięte za pomocą struga, szprychy lub noża. Proste ślady po użyciu piły także sugerują nam jakiś stary kawałek drewna. Jeśli drewno ma okrągłe lub łukowate ślady, zostało wycięte piłą tarczową, nieużywaną aż do okolic 1860 roku.
Kolejnym sygnałem, że dzieło zostało wykonane maszynowo, jest dokładna symetria. Zwróć uwagę na elementy o małej średnicy, które nie są jednolite. Sprawdź dokładnie te części – niestety, różnice w rozmiarze czy kształcie nie zawsze są łatwe do dostrzeżenia. Prawdziwy antyk nie jest idealnie skrojony - reprodukcja z tymi samymi komponentami jest przeważnie idealna, ponieważ została wycięta maszynowo.