Styl vintage - klasyka zawsze elegancka
Styl vintage opiera się na przekonaniu, że dobre stare meble i inne przedmioty codziennego użytku podobnie jak wino z czasem nabierają szlachetności. Meble i antyki wykonane wiele lat temu charakteryzują się precyzyjnością wykonania, dlatego mogą do tej pory być użytkowane. Zazwyczaj posiadają one prostą formę, co w połączeniu z wysoką jakością produkcji zapewnia im nieprzemijalność. Styl vintage jest wybierany przez osoby, które chcą mieszkać nowocześnie, ale zależy im na tym, aby wnętrza posiadały duszę. Taką stylizację można uzyskać, łącząc umiejętnie nowe elementy ze starymi. Umiejętne zaaranżowanie stylizacji nie polega jednak na wiernym odwzorowaniu stylu minionej epoki, ale jedynie na wpleceniu pojedynczych detali, nowe mieszkania w Warszawie są chętnie urządzane w konwencji vintage.
Jak zaaranżować pomieszczenie w stylu vintage?
Podczas aranżacji mieszkania w stylu vintage należy uważać, aby uniknąć przesady, zazwyczaj do nowoczesnego wnętrza są wprowadzane pewne elementy mebli i przedmiotów z dawnych lat, innym sposobem jest wyposażenie starego wnętrza we współczesne elementy. Nie chodzi o odtworzenie muzeum w domu, dlatego kluczem do udanej stylizacji jest łączenie starego z nowym. Bazą takiej stylizacji może być stara komoda, stolik, fotel albo krzesła, elementy te nie muszą być wcale drogie, trzeba jedynie włożyć nieco wysiłku w poszukiwania. Odpowiednie sprzęty można znaleźć na targu staroci albo na strychu w starym domu.
Meble vintage dobrze prezentują się na tle ścian w jasnym kolorze, mogą się wtedy zaprezentować z całym swoim pięknem. Pasuje do nich także ściana wykonana z naturalnej cegły albo fragmenty płaszczyzny w intensywnym kolorze, które są elementem dodającym energii.
Niebanalne dodatki w stylu vintage
Ciekawym rozwiązaniem na aranżację w tym stylu mogą być porcelanowe filiżanki w kuchni nawiązujące stylem do lat 20. ubiegłego wieku, wyjątkową dekoracją może być metalowa waga. Cukiernice, kryształowe karafki i półmiski zestawione w różnych kompozycjach są doskonałym uzupełnieniem stylizacji vintage. Dodatkami tworzącymi klimat w salonie mogą być plakaty z lat 60. w stylowych ramach, elementy uzupełniające to np. ciężkie zasłony w stylowe wzory albo stolik na mosiężnych nogach. W przestronnym salonie można też zastosować tapetę z motywami roślinnymi, która w wyjątkowy sposób łączy elementy vintage z nowoczesnymi. Wykończenie takiej ściany w postaci kilku jednakowych umieszczonych symetrycznie obrazków nadaje przestrzeni harmonii.
Odrestaurowane meble z lat 50. i 60. mogą zachwycać nie tylko estetyką i dbałością o szczegóły wykonania, ale również funkcjonalnością. Styl vintage stwarza niezwykle klimatyczne wnętrze z odrobiną magii i jest chętnie stosowany przez indywidualistów ceniących historię i poszukujących własnych sposobów na oryginalność.