Podwójne OC, czyli co za dużo, to niezdrowo
Podwójne ubezpieczenie oznacza nic innego, jak ubezpieczenie tego samego pojazdu w dwóch różnych firmach ubezpieczeniowych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przezorny zawsze ubezpieczony, a podwójna polisa gwarantuje podwójną ochronę. Czy oby na pewno? Niestety nie w tym przypadku! Podwójna może być jedynie składka OC do opłacenia.
Jeśli wpadniemy w pułapkę podwójnego ubezpieczenia i choć opłacimy składkę w nowym towarzystwie, u poprzedniego ubezpieczyciela zostanie nam dług do spłacenia. Ten będzie rósł do momentu, w którym nie wypowiemy umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC i oficjalnie nie zrezygnujemy z ochrony towarzystwa. Warto wiedzieć, że towarzystwo ma jednak całkowite prawo do wyegzekwowania od nas opłaty za okres sprawowania ochrony. Więcej o tym można przeczytać na stronie https://beesafe.pl/porady/podwojne-oc-samochodu/.
Zakup używanego auta a OC: jak uniknąć pułapki podwójnego ubezpieczenia?
Umowa ubezpieczenia OC przypisana jest do konkretnego pojazdu, a nie jego właściciela. W praktyce oznacza to ni mniej, ni więcej tyle że wraz ze sprzedażą samochodu, pozbywamy się również ważnego ubezpieczenia OC. Krótko mówiąc - przechodzi ono na nowego właściciela. Ten może korzystać z ochrony aż do końca trwania umowy lub wypowiedzieć ją w dowolnym momencie.
Rezygnacja z ubezpieczenia zbywcy może okazać się opłacalna w momencie, gdy towarzystwo dokona niekorzystnej dla nas rekalkulacji składki lub chociażby wtedy, gdy do spłacenia pozostały jakiekolwiek raty. W takiej sytuacji warto sprawdzić, co mają nam do zaoferowania inne towarzystwa ubezpieczeniowe. Z pomocą przyjdzie nam tutaj kalkulator OC, dzięki któremu dosłownie w kilka minut możemy sprawdzić wysokość ubezpieczenia i porównać ją z ofertą towarzystwa, u którego polisę posiadał poprzedni właściciel.
Warto też pamiętać, że OC zbywcy pojazdu nie przedłuży się automatycznie, więc ważne jest dopilnowanie terminów tak, by nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu - dodają eksperci z firmy Beesafe.
Jak uniknąć podwójnego OC po automatyczne odnowieniu polisy?
Sytuacja nieco zmienia się w przypadku, kiedy auto podczas trwania umowy ubezpieczeniowej nie zmieniło właściciela. Jeśli ten nie wypowie umowy na dzień przed końcem jej trwania, ochrona przedłuży się automatycznie na kolejne 12 miesięcy.
Nieświadomi tego faktu możemy podpisać nową umowę z towarzystwem, które być może zaproponuje nam korzystniejsze warunki. To właśnie w tym momencie wpadniemy w pułapkę podwójnego ubezpieczenia OC. Faktem staną się również podwójne składki do opłacenia - zarówno u dotychczasowego ubezpieczyciela, jak i tego nowego... I tym sposobem doszliśmy do paradoksu w ubezpieczeniu OC, który polega na tym, że boli nie tylko jego brak, ale i jego nadmiar. Jeśli chcemy więc uniknąć konieczności płacenia podwójnego ubezpieczenia pamiętajmy, aby jak najszybciej wypowiedzieć umowę, która przedłużyła się automatycznie.
Jak wypowiedzieć umowę w przypadku podwójnego ubezpieczenia?
W całym tym ambarasie jest jednak pewien pozytyw - automatycznie odnowioną polisę możemy wypowiedzieć w każdym momencie, niezależnie od tego, ile czasu zostało do jej końca. Warto zrobić to jednak jak najszybciej, by uniknąć opłacania podwójnej składki OC. Podwójne ubezpieczenie nie jest jednak jedynym powodem, dla którego możemy chcieć zrezygnować z ubezpieczenia.
Jeśli szukamy lepszej oferty albo po prostu chcemy zmienić ubezpieczyciela, możemy skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest kalkulator OC. Ten pozwala dosłownie w kilka minut znaleźć ubezpieczenie skrojone na naszą miarę. Pomyślisz: szkoda czasu na wypełnianie rozbudowanych formularzy i odpowiadanie na dziesiątki pytań? Sprawdź kalkulator OC/AC od Beesafe - tam wystarczą jedynie dwie dane, by poznać ofertę ubezpieczeniową, a co więcej - kupić polisę bez wychodzenia z domu.