Koszty obligatoryjne
Opłaty kredytowe podzieliliśmy na dwie kategorie: obligatoryjne i ewentualne. Obligatoryjne dotyczą każdego, kto decyduje się na zaciągnięcie kredytu, w którym są one ujęte, podczas gdy ewentualnych da się uniknąć w niektórych przypadkach, ale mimo to również trzeba je uwzględnić. Zacznijmy w takim razie od omówienia kosztów obligatoryjnych, przed którymi nie ma ucieczki.
Odsetki
Odsetki to najbardziej podstawowa opłata, która dotyczy wszystkich kredytów bez względu na rodzaj i przeznaczenie pochodzących z nich środków. Oprocentowaniem, z którego wynikają odsetki, objęte są wszystkie kredyty na polskim rynku. Im wyższe oprocentowanie, tym większe koszty zadłużenia, dlatego warto poszukiwać ofert z możliwie jak najniższymi wskaźnikami.
Prowizja
Drugim bardzo popularnym kosztem, który pojawia się przy wielu kredytów i bardzo rzadko się zdarza, żeby go nie było, jest prowizja. Choć teoretycznie powinno się opłacać ją w całości w momencie zaciągnięcia zobowiązania, to istnieje możliwość rozłożenia jej w spłacanych ratach. Niektóre banki rezygnują jednak całkowicie z prowizji i zostają wyłącznie przy odsetkach wynikających z oprocentowania.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie nie pojawia się zawsze, jednak często występuje w przypadku kredytów opiewających na wysokie kwoty, jak np. hipoteczny. Aby zabezpieczyć własne interesy, wiele banków wymaga wykupienia ubezpieczenia przez klienta, uzależniając od tego udzielenie promocyjnych warunków finansowych. Ubezpieczenie wykupuje się m.in. z powodu niskiego wkładu własnego.
Opłata przygotowawcza
Niektóre banki i firmy żądają w ramach współpracy uregulowania opłaty przygotowawczej, z czego należy się wywiązać bez względu na to, czy decyzja o przyznaniu kredytu była pozytywna, czy negatywna. Aby sprawdzić łączne koszty danej oferty, warto skorzystać z kalkulatora dostępnego pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-kosztu-kredytu/.
Koszty ewentualne
Poniżej opisujemy koszty, którą mogą, lecz nie muszą dotyczyć klienta decydującego się na zaciągnięcie kredytu.
Wydłużenie terminu spłaty
Rata okazała się zbyt wysoka do udźwignięcia dla Twojego budżetu? W takim razie rozważ możliwość wydłużenia terminu spłaty, co jednak może się wiązać z określonymi w umowie kosztami.
Windykacja
Ostatnie, o czym myślisz, zaciągając kredyt, to niespłacenie go. Niestety, w życiu zdarzają się różne sytuacje, również te najgorsze, w związku z czym nie da się niczego przewidzieć i stwierdzić, że na 100% uda Ci się spłacić kredyt bez problemu. Dlatego dowiedz się, z jakimi kosztami wiążą się poszczególne działania windykacyjne.
Udzielenie wakacji kredytowych
Wakacje kredytowa są czasowym zawieszeniem spłaty zobowiązania, które pozwala złapać oddech Twoim finansom. Warto się zorientować, ile kosztuje ich udzielenie i z jakimi dokładnie kosztami się wiąże.
Wydawanie zaświadczeń i wniosków
Standardową praktyką banków jest odpłatne wydawanie zaświadczeń i wniosków. Jeden dokument może kosztować nawet 50 zł, co wydaje się zupełnie bezzasadne.
Przedterminowa spłata
Czy w związku ze spłatą części lub całości zobowiązania bank pobiera dodatkowe opłaty? Bywa i tak, dlatego sprawdź pod tym kątem wybrany kredyt. Jeśli chcesz pożyczyć 150 tys., dowiedz się więcej, jak to zrobić, otwierając poniższy odnośnik https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-gotowkowy-na-150-tysiecy-zlotych/.