W jakim celu tworzy się ogródki gastronomiczne?
Gdy słońce przyjemnie przygrzewa, a pogoda jest piękna, szkoda spędzać czas w czterech ścianach. Ludzie spragnieni powietrza i otwartych przestrzeni, szukają ich również w restauracjach. Wielu konsumentów preferuje w okresie wakacyjnym spożywanie posiłków w lokalach, które posiadają ogródki. Dlaczego?
Podstawową korzyścią jest oczywiście w wielu przypadkach możliwość zjedzenia lunchu lub odpocząć w trakcie zwiedzania na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Jeżeli ogródek właściwie zaplanowano, jest w nim zazwyczaj przytulnie i chłodno. Można zatem schronić się przed żarem lejącym się z nieba.
Często ogródki gastronomiczne tworzy się w miejscach o szczególnych walorach widokowych. Może to być zabytkowy rynek miasta lub zapierający dech w piersiach widok na górskie szczyty. Stanowi to dodatkową atrakcję, wpływającą na renomę lokalu.
Nie zapominajmy o kwestiach typowo utylitarnych. Wnętrze restauracji lub kawiarni ma swoją ograniczoną powierzchnię. Ogródek zatem pomaga pomieścić większe grono turystów w okresie letnim, tworząc ekstra salę dla gości.
Co musi się znaleźć w ogródku gastronomicznym?
Skoro ogródek ma służyć relaksowi oraz świadczeniu usług gastronomicznych, musi się w nim znaleźć wiele elementów, praktycznego wyposażenia.
Każdy z nich ma swoją rolę oraz pozwala zbudować przestrzeń komfortową i wygodną, zarówno dla gości, jak i dla obsługi lokalu.
Jakie zatem elementy wyposażenia są obowiązkowe dla ogródków w branży HoReCa?
Stoliki i krzesła
Podstawą całego wyposażenia są oczywiście stoliki, krzesła i fotele, ustawiane w ogródku gastronomicznym. Bez nich nie da się stworzyć żadnej przestrzeni restauracyjnej lub kawiarnianej dla gości.
Forma mebli musi być dopasowana do typu i charakteru lokalu. Inne stoliki i siedziska wprowadza się do kawiarni, a inne do miejsc, w których można zjeść kolację.
Meble powinny być wykonane z trwałych surowców, odpornych na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych takich, jak wilgoć i zalanie wodą, zmiany temperatur oraz promieniowanie UV. Każdy z nich przyspiesza degradację wyposażenia, wpływa na jego konstrukcję oraz wygląd zewnętrzny. Trzeba zatem stawiać na rozwiązania trwałe i odporne, pamiętając o zapewnieniu im właściwej pielęgnacji.
Dodatkowe akcesoria – poduszki
Większość współczesnych mebli dla gastronomii wykonuje się z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Często kładzie się na nich specjalne, miękkie poduszki, które podnoszą komfort siedzenia i chronią przed oparzeniami od nagrzanej powierzchni fotela.
Poduchy umieszcza się na siedziskach i na oparciach, dzięki czemu znacząco podnosi się wygodę siedzenia, a przy tym także poprawia wygląd mebli. Łatwo bowiem wybrać poduszki o sporych walorach dekoracyjnych.
Parasole i osłony przed słońcem
Choć zazwyczaj po długim okresie zimowym jesteśmy spragnieni słońca, to jednak jego nadmiar potrafi być nieprzyjemny, a niekiedy nawet niebezpieczny dla zdrowia.
Dlatego ogródki gastronomiczne, jeśli nie mają naturalnej osłony przed promieniami słonecznymi, powinny posiadać dodatkowe zadaszenie lub parasole. Dzięki nim zapewnia się przyjemny chłód i komfort cieplny, który na pewno doceni wielu gości.
Oświetlenie
W przyjemne, letnie wieczory zazwyczaj nikomu nie spieszy się do szybkiego powrotu do domu. Warto zatem zadbać o oświetlenie ogródka gastronomicznego, żeby goście mogli z niego korzystać również po zapadnięciu zmroku.
Oświetlenie zwiększa wygodę i bezpieczeństwo korzystania z tej strefy restauracji, a także buduje wyjątkowy nastrój, ceniony nie tylko przez zakochane pary. Odpowiednie produkty oświetleniowe, estetyczne, funkcjonalne i sprawdzające się o każdej porze roku w warunkach zewnętrznych, posiada sklep https://Lampy.it/.
Ogrzewanie
Wiele lokali gastronomicznych wprowadza do swoich ogródków również ogrzewanie. Pozwala to wydłużyć sezon aż do pierwszych przymrozków, a niekiedy nawet jeszcze dłużej.
Do ogrzania ogródka najczęściej wykorzystuje się skuteczne promienniki – gazowe lub elektryczne, które same z siebie potrafią być przyjemną dla oka i niezmiernie praktyczną dekoracją.
Wygodny ogródek gastronomiczny – miejsce wyjątkowe
Popularność ogródków gastronomicznych raczej nie spadnie w najbliższych latach. Ludzie lubią spędzać w nich czas, bo czują się tam dobrze i komfortowo. Mogą łatwo oderwać się od trosk i po prostu odpocząć. Dlatego też warto dopracować tę niezwykłą strefę w najdrobniejszych detalach – z korzyścią dla gości i dla samego lokalu.