Zadaniem banków jest osiąganie zysku, co realizują przede wszystkim poprzez udzielanie kredytów. W związku z tym nakładają na klienta określone opłaty, które stają się źródłem zarobku. O jakich kosztach mowa? Poniżej omawiamy najczęściej stosowane opłaty we wszelkiego rodzaju kredytach bez względu na ich przeznaczenie i wysokość.
Koszty obligatoryjne
Opłaty kredytowe podzieliliśmy na dwie kategorie: obligatoryjne i ewentualne. Obligatoryjne dotyczą każdego, kto decyduje się na zaciągnięcie kredytu, w którym są one ujęte, podczas gdy ewentualnych da się uniknąć w niektórych przypadkach, ale mimo to również trzeba je uwzględnić. Zacznijmy w takim razie od omówienia kosztów obligatoryjnych, przed którymi nie ma ucieczki.
Odsetki
Odsetki to najbardziej podstawowa opłata, która dotyczy wszystkich kredytów bez względu na rodzaj i przeznaczenie pochodzących z nich środków. Oprocentowaniem, z którego wynikają odsetki, objęte są wszystkie kredyty na polskim rynku. Im wyższe oprocentowanie, tym większe koszty zadłużenia, dlatego warto poszukiwać ofert z możliwie jak najniższymi wskaźnikami.
Prowizja
Drugim bardzo popularnym kosztem, który pojawia się przy wielu kredytów i bardzo rzadko się zdarza, żeby go nie było, jest prowizja. Choć teoretycznie powinno się opłacać ją w całości w momencie zaciągnięcia zobowiązania, to istnieje możliwość rozłożenia jej w spłacanych ratach. Niektóre banki rezygnują jednak całkowicie z prowizji i zostają wyłącznie przy odsetkach wynikających z oprocentowania.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie nie pojawia się zawsze, jednak często występuje w przypadku kredytów opiewających na wysokie kwoty, jak np. hipoteczny. Aby zabezpieczyć własne interesy, wiele banków wymaga wykupienia ubezpieczenia przez klienta, uzależniając od tego udzielenie promocyjnych warunków finansowych. Ubezpieczenie wykupuje się m.in. z powodu niskiego wkładu własnego.
Opłata przygotowawcza
Niektóre banki i firmy żądają w ramach współpracy uregulowania opłaty przygotowawczej, z czego należy się wywiązać bez względu na to, czy decyzja o przyznaniu kredytu była pozytywna, czy negatywna. Aby sprawdzić łączne koszty danej oferty, warto skorzystać z kalkulatora dostępnego pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-kosztu-kredytu/.
Koszty ewentualne
Poniżej opisujemy koszty, którą mogą, lecz nie muszą dotyczyć klienta decydującego się na zaciągnięcie kredytu.
Wydłużenie terminu spłaty
Rata okazała się zbyt wysoka do udźwignięcia dla Twojego budżetu? W takim razie rozważ możliwość wydłużenia terminu spłaty, co jednak może się wiązać z określonymi w umowie kosztami.
Windykacja
Ostatnie, o czym myślisz, zaciągając kredyt, to niespłacenie go. Niestety, w życiu zdarzają się różne sytuacje, również te najgorsze, w związku z czym nie da się niczego przewidzieć i stwierdzić, że na 100% uda Ci się spłacić kredyt bez problemu. Dlatego dowiedz się, z jakimi kosztami wiążą się poszczególne działania windykacyjne.
Udzielenie wakacji kredytowych
Wakacje kredytowa są czasowym zawieszeniem spłaty zobowiązania, które pozwala złapać oddech Twoim finansom. Warto się zorientować, ile kosztuje ich udzielenie i z jakimi dokładnie kosztami się wiąże.
Wydawanie zaświadczeń i wniosków
Standardową praktyką banków jest odpłatne wydawanie zaświadczeń i wniosków. Jeden dokument może kosztować nawet 50 zł, co wydaje się zupełnie bezzasadne.
Przedterminowa spłata
Czy w związku ze spłatą części lub całości zobowiązania bank pobiera dodatkowe opłaty? Bywa i tak, dlatego sprawdź pod tym kątem wybrany kredyt. Jeśli chcesz pożyczyć 150 tys., dowiedz się więcej, jak to zrobić, otwierając poniższy odnośnik https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-gotowkowy-na-150-tysiecy-zlotych/.
Powiązane artykuły
-
Kampania społeczna „Myślę, więc nie ślę”
Witaj:) Dzisiaj chciałabym Ci opowiedzieć o pewnej kampanii społecznej organizowanej jakiś czas temu przez fundację Dzieci Niczyje. Jeżeli masz nastolatka w rodzinie i interesuję Cię jego los, to ten wpis jest dla Ciebie.
-
Codzienna czynność, która sprawiła, że moje dziecko odrzuciło pierś z dnia na dzień
Od chwili gdy moje dziecko przyszło na świat, karmiłam je wyłącznie piersią. I muszę powiedzieć, że od początku wyglądało to dobrze, bo właściwie nie miałam żadnych problemów z pokarmem, ani przystawianiem, a Mała szybko nauczyła się ssać i połykać. I tak sobie żyłyśmy 5 miesięcy, można powiedzieć, że przywiązane do siebie, bo Martusia odrzuciła wszelkiego rodzaju butelki. I nawet żadne tam AVENTy natural tutaj nie pomogły, ani chytre i przebiegłe sposoby „oszukiwania” dziecka, jak np podawanie butelki przez sen. Jak tylko się zorientuje, że w buzi ma kawałek plastiku, a nie mięciutką pierś, to rozległa się głośny płacz i o śnie nie ma już w ogóle mowy. Dietę zaczęłam rozszerzać trochę później, więc jedyne co Marta jadła to mój pokarm i to tylko w tej jednej postaci- podany prosto z piersi.
-
Dieta idealna, czyli jak jedzenie wpływa na proces starzenia i pojawianie się chorób
Psychiatra z Kalifornii W.M Bortz powiedział: "Żyjemy zbyt krótko i umieramy zbyt długo. Fizyczną dojrzałość osiągamy w wieku 25 lat, dojrzałość emocjonalną w wieku 35 lat, dojrzałość intelektualną w wieku 45 lat. Dojrzałość duchowa przychodzi jeszcze później. Jest tragiczne, iż właśnie wtedy, gdy jesteśmy w szczycie formy mentalno-duchowej, większość z nas zabija postępująca degradacja ciała".
-
7 zapomnianych metod rozpoznawania ciąży
Mam dla Was 7 zapomnianych metod rozpoznawania ciąży. Zobaczcie jakie testy ciążowe wynaleziono na przestrzeni wieków! Filmik ma charakter humorystyczny i nie zaleca się stosowania tych metod w domu! :) W tym odcinku gościnnie wystąpiła Gloria - nieco zestresowana, bo to jej pierwszy raz przed kamerą, więc na pewno będzie miło, jeśli napiszecie jej coś sympatycznego w komentarzach! No dobra - mi też będzie!
Kamila
7 zapomnianych metod rozpoznawania ciąży 2017-03-21 07:49:20 2017-03-17 21:03:03