Każdy o czymś marzy, pragnie aby jego marzenia się ziściły. Jednak bez ciężkiej pracy nie ma kołaczy. Aby osiągnąć sukces i mieć to czego pragniesz, musisz najpierw zrobić to, czego nigdy dotąd nie robiłeś. Wiele osób planując swoje cele popełnia podstawowy błąd, czyli źle formułuje cele. Prawidłowo określony cel musi spełniać 5 cech zgodnych z zasadą SMART, czyli:
- S - konkretny
- M - mierzalny
- A - istotny, akceptowalny
- R - realny
- T - określony w czasie
Cel musi być konkretny. Nie wystarczy powiedzieć "znajdę pracę" czy "schudnę". Cel musi zawierać konkretne informacje, które będą nam pomocne w realizacji celu. Zamiast " znajdę pracę" powiedz "wciągu miesiąca podszlifuję swój angielski, a za 2 miesiące znajdę lepszą pracę". Jeśli pragniesz schudnąć, to powiedz "jeżeli będę regularnie ćwiczyć to w miesiąc schudnę 3 kg". Cel musi być mierzalny, czyli wyrażać liczbowo stopień realizacji celu. Cel musi być istotny. Jeżeli cel nie będzie akceptowalny dla ciebie, to trudniej ci będzie go osiągnąć. Wyznaczaj takie cele, które jesteś w stanie wykonać. Cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji. Cel musi jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował. Cel musi być określony w czasie. Musisz już na początku określić ile czasu zajmie ci realizacja celu. Jeżeli wyznaczysz datę końcową i ogłosisz ją światu, wtedy będziesz miał większą motywację, aby wytrwać w postanowieniu. W końcu nie chcesz wyjść na osobę, która nie dotrzymuje danego słowa.
Kiedy już będziemy mieli mocno sprecyzowany cel życiowy. Następnie musimy się zastanowić nad swoimi mocnymi stronami i czynnikami zewnętrznymi, które będą nam sprzyjać oraz nad słabymi stronami, które będą nas ograniczały. Ograniczenia są tylko w naszych głowach, ale warto je poznać, aby być przygotowanym na każdą nieprzewidzianą porażkę i lepiej sobie z nią poradzić. Na koniec dobrze jest zrobić listę rzeczy, które pomogą mi osiągnąć cel.
W planowaniu i realizacji własnych celów warto wziąć pod uwagę własne możliwości i predyspozycje. Warto mierzyć siły na zamiary i nie porywać się od razu na tzw. głęboką wodę. Najlepsza jest metoda małych kroków. Musisz wziąć również pod uwagę bariery, które można napotkać i sposoby radzenia sobie z nimi. Dodatkowo zadaj sobie pytanie jak dużo czasu i w jakich godzinach mogę poświęcić się dla realizacji własnego marzenia.