Koncepcja S.M.A.R.T. pomaga w prawidłowym wyznaczaniu celów, co z kolei zwiększa szansę na osiągnięcie tych celów. Wyznaczanie celów w ten sposób wymaga dogłębnego zanalizowania tego, co chcemy osiągnąć a tym samym osiągnięcie tak wyznaczonego celu zapewni nam większą satysfakcję, gdyż będzie to dokładnie to, czego naprawdę zamierzaliśmy dokonać.
Każdy o czymś marzy, pragnie aby jego marzenia się ziściły. Jednak bez ciężkiej pracy nie ma kołaczy. Aby osiągnąć sukces i mieć to czego pragniesz, musisz najpierw zrobić to, czego nigdy dotąd nie robiłeś. Wiele osób planując swoje cele popełnia podstawowy błąd, czyli źle formułuje cele. Prawidłowo określony cel musi spełniać 5 cech zgodnych z zasadą SMART, czyli:
- S - konkretny
- M - mierzalny
- A - istotny, akceptowalny
- R - realny
- T - określony w czasie
Cel musi być konkretny. Nie wystarczy powiedzieć "znajdę pracę" czy "schudnę". Cel musi zawierać konkretne informacje, które będą nam pomocne w realizacji celu. Zamiast " znajdę pracę" powiedz "wciągu miesiąca podszlifuję swój angielski, a za 2 miesiące znajdę lepszą pracę". Jeśli pragniesz schudnąć, to powiedz "jeżeli będę regularnie ćwiczyć to w miesiąc schudnę 3 kg". Cel musi być mierzalny, czyli wyrażać liczbowo stopień realizacji celu. Cel musi być istotny. Jeżeli cel nie będzie akceptowalny dla ciebie, to trudniej ci będzie go osiągnąć. Wyznaczaj takie cele, które jesteś w stanie wykonać. Cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji. Cel musi jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował. Cel musi być określony w czasie. Musisz już na początku określić ile czasu zajmie ci realizacja celu. Jeżeli wyznaczysz datę końcową i ogłosisz ją światu, wtedy będziesz miał większą motywację, aby wytrwać w postanowieniu. W końcu nie chcesz wyjść na osobę, która nie dotrzymuje danego słowa.
Kiedy już będziemy mieli mocno sprecyzowany cel życiowy. Następnie musimy się zastanowić nad swoimi mocnymi stronami i czynnikami zewnętrznymi, które będą nam sprzyjać oraz nad słabymi stronami, które będą nas ograniczały. Ograniczenia są tylko w naszych głowach, ale warto je poznać, aby być przygotowanym na każdą nieprzewidzianą porażkę i lepiej sobie z nią poradzić. Na koniec dobrze jest zrobić listę rzeczy, które pomogą mi osiągnąć cel.
W planowaniu i realizacji własnych celów warto wziąć pod uwagę własne możliwości i predyspozycje. Warto mierzyć siły na zamiary i nie porywać się od razu na tzw. głęboką wodę. Najlepsza jest metoda małych kroków. Musisz wziąć również pod uwagę bariery, które można napotkać i sposoby radzenia sobie z nimi. Dodatkowo zadaj sobie pytanie jak dużo czasu i w jakich godzinach mogę poświęcić się dla realizacji własnego marzenia.
Powiązane artykuły
-
Historia dojrzewania miłości w kilkunastu ilustracjach. Tak powinna wyglądać
Miłość od pierwszej chwili spotkania do ostatniego oddechu jest czymś niewyrażalnie pięknym. Najczęściej możesz ją zobaczyć w codziennych małych gestach i przy wspólnie spędzonych chwilach. Ilustrator Pascal Campion wie jak ją wyrazić w rysunku, aby niemalże poczuć ja na własnej skórze. Warto doceniać małe rzeczy. Prawdziwa miłość to...
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Jak pokonać jesienną depresję i cieszyć się życiem?
Jesienią organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości promieni słonecznych, przez co łatwiej jest o złe samopoczucie. Można z nim walczyć i starać się cieszyć każdym jesiennym dniem. Jak nie dać się słocie i kapryśnej pogodzie? Jak znaleźć pozytywne aspekty końca lata?
-
Cześć, to ja, ex-Anorektyczka!
Tak chyba zaczęłabym rozmowę na spotkaniu AA (Anonimowych Anorektyczek). A one poraziłyby mnie swoim spojrzeniem i padłabym trupem u ich stóp…
Singielka
Cześć, to ja, ex-Anorektyczka! 2016-11-07 08:31:49 2016-11-06 20:15:28