Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
1. Wyślij mail z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną
Bardzo mało osób to robi, a takie zachowanie naprawdę może Ci pomóc i dobrze o Tobie świadczy, jako o przyszłym pracowniku. Mowa tutaj o bardzo prostej czynności, a mianowicie o wysłaniu maila z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. W takiej wiadomości możesz jeszcze dodatkowo podać jakieś ważne informacje oraz umiejętności, o których po prostu zapomniałeś podczas spotkania. Poza tym przesłanie takiego podziękowania będzie dowodem na to, że naprawdę zależy Ci na danym stanowisku – taki mail naprawdę jest odbierany bardzo pozytywnie – oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzisz z nadmiarem informacji. Pamiętaj, że mail powinien być wysłany nie później niż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej.
2. Analiza pytań, które padły na rozmowie kwalifikacyjnej
Zastanów się, co dała Ci ta rozmowa kwalifikacyjna – może dowiedziałeś się czegoś nowego na swój temat? Z pewnością każde tego typu spotkanie daje Ci lepsze przygotowanie do kolejnych rekrutacji. Kandydaci, którzy mają już za sobą kilka rozmów są bardziej wyluzowani i pewni siebie, co przekłada się na wyniki rekrutacji. Przeanalizuj wszystkie zadane Ci pytania – pomyśl, czy mogłeś na nie odpowiedzieć lepiej? Czy posiadasz jakieś braki z danej branży? Dobrze jest stworzyć sobie listę takich pytań rekrutacyjnych i dopisać do nich przykładowe odpowiedzi.
3. Co pracodawca może Tobie zaoferować?
Pamiętaj, że zatrudnienie musi być opłacalne również dla Ciebie – i to nie tylko pod względem finansowym, ale także rozwojowym. Tak więc po rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś ocenić nie tylko samego siebie, ale także przyszłego pracodawcę i zastanowić się czy na pewno jego oferta jest dla Ciebie korzysta i czy szukasz właśnie takiej pracy i takich warunków? Lepiej znaleźć coś wymarzonego, niż często zmieniać pracę i nie być z niej w pełni zadowolony.
4. Wyniki rekrutacji
Podczas rozmowy postaraj się dokładnie określić do kiedy zostaniesz poinformowany o wyniku rekrutacji – dobrze, aby firma informowała kandydatów również w przypadku negatywnej odpowiedzi, dzięki temu będziesz wiedział na czym stoisz. Możesz wspomnieć o tej kwestii w mailu z podziękowaniami, że liczysz na szybką odpowiedź.
Powiązane artykuły
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
-
Pieniądze potrzebne od zaraz. Wszystko o ekspresowych pożyczkach
Szybkie pożyczki, pożyczki ekspresowe, chwilówki – te nazwy określają najszybszy sposób wypełnienia luk w porfelu, gdy szykują się pilne wydatki. Firmy pożyczkowe prześcigają się w ofertach, a internet kusi możliwością zdobycia potrzebnych pieniędzy kilkoma kliknięciami. Jak naprawdę działają szybkie pożyczki i czy rzeczywiście są tak korzystne dla klientów?
Kamila
Pieniądze potrzebne od zaraz. Wszystko o ekspresowych pożyczkach 2016-12-30 15:16:30 2016-12-30 15:15:54