Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
1. Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej
Przygotuj się pod kątem określonej oferty pracy i stanowiska. Posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat specjalności firmy to kluczowa kwestia, która diametralnie zwiększa Twoje szanse podczas interview. Z całą pewnością, rekrutujący będą zadawać Ci pytania związane z firmą, do której aplikujesz. Wszystkie dane możesz wcześniej znaleźć w sieci.
2. Rozmowa kwalifikacyjna - pytania, które na pewno zostaną zadane
Zdecydowana większość rozmów kwalifikacyjnych wygląda bardzo podobnie. Mimo powtarzających się pytań, wielu kandydatów i tak nie jest odpowiednio do nich przygotowana. Co to za pytania?
- Proszę opowiedzieć o swoim doświadczeniu w firmie X.
- Jakie były Pani / Pana osiągnięcia w danej firmie?
- Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?
- Jakie są Pani / Pana oczekiwania finansowe?
3. Zły ubiór i nieodpowiedni język ciała
Musisz koniecznie zadbać o odpowiedni strój – postaw na elegancję i prostotę. Oczywiście ważne jest również to, abyś czuł się w pełni swobodnie. Uważaj również na odpowiedni język ciała – jeśli będziesz dobrze przygotowany z pewnością pójdzie Ci lepiej, gdyż będziesz czuć się pewnie.
4. Brak szczerego uśmiechu
Postaraj się być w dobrym nastroju. Nie stresuj się za bardzo, gdyż nawet w przypadku niedostania pracy – taka rozmowa pozwoli Ci się sprawdzić i dowiedzieć się czegoś na swój temat. Podejdź do tego na luzie – szczere, otwarte i uśmiechnięte osoby z energią do działania mają zdecydowanie większe szanse i są lepiej zapamiętane.
5. Nie zadawaj tych pytań na pierwszej rozmowie o pracę
Powyższe zagadnienia lepiej jest zostawić sobie na kolejne etapy rekrutacji, gdy już będzie wiadomo, że masz spore szanse na zatrudnienie.
6. Często popełniany błąd
Wciąż zdarzają się kandydaci, którzy spóźniają się na rozmowę kwalifikacyjną. To ogromny błąd, który może spowodować, że już na starcie tracimy kilka punktów i zaufanie ze strony rekrutujących. Lepiej być przed czasem i pokazać, że zależy nam na danym stanowisku oraz jesteśmy odpowiedzialni i godni zaufania. W razie problemów z dotarciem zawsze uprzedź wcześniej firmę o tym fakcie.
7. Kłamstwo na rozmowie kwalifikacyjnej
Ponad połowa kandydatów kłamie na rozmowie rekrutacyjnej. To poważny i bardzo ryzykowny błąd – większość informacji można bardzo łatwo zweryfikować. Poza tym kłamstwa prędzej czy później wyjdą i nawet w przypadku zatrudnienia – możemy z tego powodu zostać zwolnieni i narażeni na niemiłe konsekwencje. Tak więc nie warto oszukiwać co do byłych stanowisk pracy czy umiejętności.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których na pewno znajdziesz pracę
Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
-
Pieniądze potrzebne od zaraz. Wszystko o ekspresowych pożyczkach
Szybkie pożyczki, pożyczki ekspresowe, chwilówki – te nazwy określają najszybszy sposób wypełnienia luk w porfelu, gdy szykują się pilne wydatki. Firmy pożyczkowe prześcigają się w ofertach, a internet kusi możliwością zdobycia potrzebnych pieniędzy kilkoma kliknięciami. Jak naprawdę działają szybkie pożyczki i czy rzeczywiście są tak korzystne dla klientów?
Kamila
Pieniądze potrzebne od zaraz. Wszystko o ekspresowych pożyczkach 2016-12-30 15:16:30 2016-12-30 15:15:54