Jeśli jesteś przed wyborem kierunku studiów, to doskonale trafiłeś, ponieważ poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kierunków, po których w ciągu najbliższych lat na pewno znajdziesz dobrze płatną pracę. Oczywiście nie powinieneś rezygnować ze swoich pasji pod względem wyboru studiów – wybór zawsze należy do Ciebie. My jednak zwracamy się do tych osób, które niekoniecznie wiedzą jeszcze co chciałyby robić w życiu, a zależy im, aby nie wyrzucać pieniędzy „w błoto” i zainwestować w taki kierunek, który zaprocentuje pod względem zawodowym w przyszłości. Warto tutaj nadmienić, iż obecnie – z perspektywy pracodawców – nie ma już tak dużego znaczenia, czy jesteśmy absolwentami uczelni państwowej, czy też prywatnej – w końcu zdobyta wiedza i umiejętności i tak zostanie zweryfikowana podczas pracy.
Poniżej przedstawione zostały kluczowe informacje na temat najbardziej opłacalnych kierunków pod względem rynku pracy i możliwości zarobkowych.
1. Finanse
Zapotrzebowanie na finansistów jest cały czas wysokie. W każdej większej firmie znajduje się oddzielny dział finansowy, w którym potrzebni są pracownicy.
- na start kandydaci otrzymują zarobki w przedziale 3.000 – 4.000 złotych brutto,
- po około 2 – 3 latach pracy na samodzielnym stanowisku możesz liczyć na awans na stanowisko starszego specjalisty/starszego księgowego – zarobki od 6.000 do 9.000 złotych brutto,
- na stanowisku managera/kierownika zarabiasz od 12.000 do 22.000 złotych brutto,
- dyrektorzy finansowi zarabiają nawet 30.000 złotych brutto i więcej.
2. Informatyka
Od dłuższego czasu już popyt na dobrych informatyków stale rośnie. Jeśli chcesz zarabiać konkretne pieniądze musisz stale się rozwijać i nabywać nowe umiejętności, które pozwolą wyprzedzić Twoją niemałą konkurencję na rynku.
- młodszy programista zarabia średnio 5.000 – 6.000 złotych brutto,
- zdobywając nowe umiejętności stajesz się starszym programistą i zarabiasz od 7.500 do 14.000 złotych brutto,
- dyrektorzy IT lub managerowie IT mogą zarabiać od 14.000 do 20.000 złotych brutto.
3. Inżynieryjne kierunki studiów
Ciągle słyszy się, że na polskim rynku brak inżynierów więc może warto pomyśleć o wypełnieniu tej zawodowej luki?
- inżynier po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia może zarabiać od 5.000 do 12.000 złotych brutto,
- na stanowiskach kierowniczych zarabiasz od 12.000 do nawet 25.000 złotych brutto,
- dyrektor techniczny zarabia od 15.000 do 20.000 złotych brutto,
- dyrektor zakładu osiąga zarobki od 25.000 do 35.000 złotych brutto.
4. Prawo
Prawnicy jak najbardziej zarabiają sporo, jednak decydując się na ten kierunek studiów nie licz na „kokosy” już na samym starcie. Najpierw musisz się wykazać i zdobyć odpowiednie umiejętności. Poza tym prawo ciągle się zmienia i rozwija, więc wymaga to od Ciebie nieustannej nauki i bycia na bieżąco w temacie.
- młodszy prawnik zarabia na poziomie 3.000 – 8.000 złotych brutto,
- prawnik w kancelarii zarabia od 10.000 do 18.000 złotych brutto,
- partner kancelarii osiąga najlepsze wynagrodzenie, które waha się od 30.000 do 60.000 złotych brutto.
5. Logistyka i transport
- specjaliści ds. logistyki mogą liczyć na zarobki w okolicach 3.000 – 6.000 złotych brutto,
- kierownicy magazynu zarabiają od 10.000 do 15.000 złotych brutto,
- dyrektorzy logistyki mogą liczyć na 15.000 – 25.000 złotych brutto.
Powiązane artykuły
-
Rozmowa kwalifikacyjna – co powinieneś zrobić tuż „po”?
Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Zwykle możemy odetchnąć, gdy jesteśmy już po tego typu spotkaniu – czy jednak na pewno? Otóż 24h po rozmowie kwalifikacyjnej to czas, aby dokładnie przeanalizować przebieg całego spotkania i zastanowić się nad innymi argumentami, które skłonią potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Ciebie. Dodatkowo, taka szczegółowa analiza spotkania pozwoli Ci poprawić ewentualne błędy, dzięki czemu już na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych będziesz wypadać znacznie lepiej i pewniej. Poznaj kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić tuż po rozmowie o pracę.
-
Tych błędów musisz unikać podczas rekrutacji do pracy
Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje doświadczenie oraz posiadane umiejętności zaciekawiły przyszłego pracodawcę. To już jakiś sukces dla Ciebie. Teraz wszystko więc zależy od Twojej postawy i zachowania na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli chcesz dobrze wypaść i nie stracić już na starcie szansy na wymarzoną pracę, powinieneś koniecznie wyeliminować poniższe błędy, które niestety bardzo często są popełniane przez kandydatów podczas rozmowy z ich przyszłym pracodawcą.
-
Jak pracować zdalnie z domu? Te porady Ci w tym pomogą
Praca wykonywana zdalnie cieszy się coraz to większą popularnością. Niestety, jak się okazuje tego typu forma wykonywania obowiązków zawodowych nie jest odpowiednia dla każdego. Spora część osób po prostu nie potrafi przestawić się na taki tryb pracy i przebywając w domu ma problemy ze zmotywowaniem się do skupienia i działania.
-
Pieniądze potrzebne od zaraz. Wszystko o ekspresowych pożyczkach
Szybkie pożyczki, pożyczki ekspresowe, chwilówki – te nazwy określają najszybszy sposób wypełnienia luk w porfelu, gdy szykują się pilne wydatki. Firmy pożyczkowe prześcigają się w ofertach, a internet kusi możliwością zdobycia potrzebnych pieniędzy kilkoma kliknięciami. Jak naprawdę działają szybkie pożyczki i czy rzeczywiście są tak korzystne dla klientów?
Kamila
Pieniądze potrzebne od zaraz. Wszystko o ekspresowych pożyczkach 2016-12-30 15:16:30 2016-12-30 15:15:54