1. Regularnie wyczesuj zwierzaka
Wbrew pozorom, regularne czesanie czworonoga jest bardzo ważne. Każdemu zwierzęciu, zarówno kotu jak i psu wypada sierść (no chyba, że nasz zwierzak jest jej całkowicie pozbawiony). Czesanie pupila np. podczas spaceru czy nawet na balkonie w domu, pozwoli nam znacząco ograniczyć te niewielkie włoski.
2. Nie pozwól siadać mu na swoich ubraniach
Ta rada dotyczy przede wszystkim osób posiadających koty. Kot jest indywidualistą – lubi przebywać wszędzie tam gdzie ma ochotę, a zazwyczaj dodatkowo tam, gdzie mu nie wolno. Nie zdziw się jak pewnego dnia wrócić do domu, a Twój pupil będzie wygodnie rozłożony na spódnicy, którą zostawiłaś na kanapie. Masz dwa wyjścia z sytuacji: albo nauczysz zwierzaka, że nie wolno mu chodzić, spać i tarzać się po Twoich częściach garderoby, albo za każdym razem będziesz chować je do szafy. Kto wie, może kot czy pies nauczą Cię trzymania porządku?
3. Zaopatrz się w rolkę z klejem
Rolki z klejem (dostępne niemal w każdym hipermarkecie, supermarkecie, a także takich sklepach jak Rossman) są niezastąpione, jeśli chodzi o walkę z sierścią, włosami, drobnymi kłaczkami czy chusteczkami, które przykleiły się do ubrań w czasie prania. Te panie, które mają w domu czworonoga na pewno wiedzą, że jedna rolka nie starczy na zbyt długi i trzeba się zaopatrzyć w kilka dodatkowych wkładów. Na szczęście całość nie jest droga, a rolki te zazwyczaj sprzedawane są pakietami – dwie bądź trzy w zestawie.
4. Woda
Prędzej czy później zdarzy się sytuacja, gdzie zapomnisz dokupić dodatkowej rolki bądź obecna Ci się gdzieś zapodzieje. Spokojnie – nie masz co panikować. Wystarczy szczotka czy gąbką, a ostatecznie sama dłoń. Zwilżamy to, co aktualnie posiadamy pod ręką i przecieramy ubranie. Chociaż cały zabieg trwa trochę dłużej, aniżeli przy rolce do ubrań, również uda nam się oczyścić kreację przed wyjściem.
5. Taśma klejąca
Oto sposób dla osób, które mają trochę więcej wolnego czasu. Aby dokładnie oczyścić ubranie z sierści i włosów możemy użyć taśmy klejącej. Najlepiej sprawdzi się ta pakowa, która jest większa aniżeli zwykła taśma używana np. w szkole. Owijamy ją wokół dłoni, a następnie przykładamy do zabrudzonego (owłosionego) miejsca. Niestety ten sposób sprawdzi się w przypadku zwykłej sierści, nie zaś włosków wbijających się w tkaninę. Jeżeli zatem Twój kot zrobił sobie legowisko na czarnej spódnicy, taśma klejąca nic nie da.
6. Elektroszczotka
Elektroszczotka nie oczyści naszych ubrań z sierści, aczkolwiek zrobi to z dywanem. Jak będziemy się przebierać, czy jakiś element garderoby spadnie nam na podłogę, zminimalizujemy ryzyko, że cały się „zakłaczy”. Regularne wyczesywanie dywanu jest prawie tak ważne jak regularne wyczesywanie samego zwierzaka. Pamiętajmy, że nasz pupil gubi swoją sierść niemal w każdym momencie – w większej bądź mniejszej ilości.
7. I znowu… gąbka
Nie zapominajmy, że zarówno kot jak i pies lubią wylegiwać się na… kanapie. Warto również i ten mebel, a także krzesła i fotele raz na jakiś czas przeczyścić. I ponownie: warto to robić regularnie np. przy okazji „odkłaczania”, czyli odkurzania podłogi. Dzięki temu siadając, będziemy mieli pewność, że nie przyczepi się do nas sierść oraz włosy, a także paprochy, które czworonóg przyniósł ze sobą ze dworu. Kanapę i fotele można w łatwy sposób wyczyścić wilgotną gąbką. W sklepach znajdziecie również specjalne rękawice do usuwania sierści, dedykowane dla mebli tapicerowanych.
Pamiętajcie – sierść to nie koniec świata. Chociaż ciężko z nią walczyć, można znacząco zminimalizować jej ilość!