Początkowo należy ustalić budżet weselny, a następnie załatwić wszystkie formalności związane ze ślubem – zarezerwować odpowiedni termin w kościele lub USC. Gdy data będzie już wybrana musimy znaleźć i zarezerwować odpowiednią restaurację, zespół muzyczny lub DJa oraz fotografa i kamerzystę. Jako, że w restauracji musimy podać liczbę gości, dobrze by było jakbyśmy już mieli wstępny plan, kogo zapraszamy.
Pół roku przed weselem należy zadbać o kwestie formalne związane z kościołem lub USC. Jeżeli decydujemy się na ślub kościelny, w tym czasie powinniśmy zapisać się na kurs przedmałżeński. Te kilka miesięcy wcześniej warto mieć także upatrzoną kreację zarówno dla Pana Młodego, jak i Panny Młodej. Nie zapominajmy także o wyborze odpowiednich obrączek. Jeżeli chcemy, możemy stworzyć listę prezentów – pozwoli nam to uniknąć niechcianych gratów.
Na trzy miesiące przed weselem Panna Młoda rozpoczyna wizyty w salonie kosmetycznym. Jeżeli nie potrafimy tańczyć, powinniśmy jak najszybciej zapisać się na kurs tańca. To również odpowiedni czas na wynajem dekoratora kościoła, salki weselnej i samochodu, a także sama rezerwacja pojazdu. Na trzy miesiące przed uroczystością należy udać się do pierwszej spowiedzi przedślubnej.
Dwa miesiące przed weselem należy zacząć wysyłać zaproszenia na ślub i planować usadzenie gości przy stole. Tutaj również warto pomyśleć o wizytówkach, pamiątkowej księdze gości, menu na wesele, wiązance ślubnej, repertuarze muzycznym itp. Panna Młoda winna udać się na próbny makijaż i uczesanie.
Dwa tygodnie przed udajemy się do cukierni, by zamówić weselne słodkości oraz tort. Najwyższa pora pomyśleć również o wieczorze kawalerskim i panieńskim. Dodatkowo należy rozdzielić role – kto będzie odbierał kwiaty oraz prezenty, pomagał w czasie wesela itp.