Kosmetyki do włosów a ich rodzaj
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje włosów: suche, przetłuszczające się i normalne. Często kosmetyki do włosów dostępne w drogeriach są opisane przez producentów właśnie w taki sposób. Dlatego osoby, które nie chcą zbyt mocno zagłębiać się we włosomaniactwo, powinny kierować się tymi etykietami przy wyborze konkretnego produktu.
Warto pamiętać, że włosy suche są często skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji: suszeniem gorącym powietrzem, częstym farbowaniem czy stosowaniem kosmetyków, które posiadają w swoim składzie silne detergenty. Takie kosmyki można rozpoznać po łamliwości, szorstkości w dotyku, suchości i podatności na uszkodzenia. W takim przypadku należy zastosować preparaty silnie nawilżające.
Włosy przetłuszczające się zazwyczaj są efektem nadmiernego wydzielania łoju. Takie kosmyki szybko tracą swoją świeżość i objętość, dlatego warto w tym przypadku stosować wcierki lub szampony, które zapobiegną nadmiernemu przetłuszczaniu się naskórka. Z kolei włosy normalne są zdrowe, błyszczące i do utrzymania ich w dobrej kondycji wystarczy podstawowa pielęgnacja.
Kosmetyki do włosów a ich porowatość
Wyróżnia się 3 rodzaje porowatości. Warto dowiedzieć się, który z nich nam towarzyszy, ponieważ od tego uzależniony jest dobór kosmetyków. Kosmyki niskoporowate są zdrowe, lejące i często przez to trudne do ułożenia. W ich pielęgnacji najlepiej wykorzystywać kosmetyki nieobciążające. Lubią składniki takie jak kwas hialuronowy, aloes czy pantenol, masło shea i olej kokosowy, a także ekstrakty ziołowe i glinki. Nie lubią protein i dużej ilości olejów.
Włosy średnioporowate mają delikatnie rozchylone łuski i wykazują cechy zarówno typu nisko jak i wysokoporowatego. W ich pielęgnacji wymagane jest odżywianie i nawilżanie. Należy stosować kosmetyki z proteinami o średniej wielkości cząsteczek takie jak keratyna czy jedwab oraz oleje na przykład z pestek śliwek, humektanty i silikony. Produkty te dostępne są na https://www.drmaxdrogeria.pl/. Takie kosmyki nie lubią gliceryny i oleju kokosowego, które mogą spowodować ich puszenie się.
Włosy wysokoporowate — ich łuski są odchylone od siebie, dlatego często są suche i podatne na kruszenie się. Są łatwe w układaniu, ale mogą się puszyć. W ich pielęgnacji należy stosować proteiny wielkocząsteczkowe takie jak kolagen, elastyna, jedwab, a także oleje wielkocząsteczkowe do których zalicza się na przykład ten z nasion bawełny czy ogórecznika, a dodatkowo silikony. Nie należy w ich przypadku stosować humektantów, a także oleju kokosowego.