Złuszczanie skóry twarzy - korzyści dla wyglądu i kondycji cery
Jakie zalety ma złuszczanie skóry twarzy? Dlaczego warto wprowadzić peelingowanie cery do swojej rutyny pielęgnacyjnej? Oto najważniejsze korzyści, które wynikają z regularnego stosowania omawianych kosmetyków:
- skóra po użyciu peelingu do twarzy staje się wygładzona - drobne nierówności znikają, a cera wygląda świeżo i promiennie - jak po zastosowaniu dobrego kosmetyku rozświetlającego;
- w wyniku regularnego stosowania peelingów - czy to mechanicznych, enzymatycznych czy peelingów kwasowych do twarzy - przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe bledną lub znikają całkowicie (zależy to przede wszystkim od pigmentacji skóry);
- peeling mechaniczny do twarzy i inne jego rodzaje stymulują skórę do przebudowy i regeneracji - to z kolei sprawia, że staje się ona bardziej jędrna i skutecznie broni się przed pierwszymi oznakami starzenia.
Rodzaje peelingów do twarzy - który z nich wybrać?
Na rynku drogeryjnym i aptecznym dostępne są różne rodzaje peelingów do twarzy - od mechanicznych, aż po kwasowe. Czym się charakteryzują i który z nich dobrać do konkretnego typu cery?
- Peeling mechaniczny do twarzy to najpopularniejszy rodzaj kosmetyku złuszczającego. Zazwyczaj ma kremową lub żelową formułę, w której zatopione są drobinki ścierające, mające za zadanie usunąć warstwę martwego naskórka. W łagodniejszej wersji będą to kuleczki jojoba lub pestki owoców (zwykle są to pestki malin lub truskawek), a w mocniejszej - zmielone łupiny orzecha włoskiego, korund oraz sól lub cukier. Peelingi mechaniczne do twarzy przeznaczone są zazwyczaj do cer tłustych, normalnych, niereaktywnych, odpornych na czynniki zewnętrzne.
- Enzymatyczny peeling do twarzy to z kolei najlepszy wybór dla posiadaczy i posiadaczek cer suchych, odwodnionych, wrażliwych. Tutaj zadanie usunięcia martwego naskórka przejmują enzymy - najczęściej owocowe, z papai bądź ananasa. Enzymatyczne peelingi do twarzy pozostawia się na skórze na kilka lub kilkanaście minut, a następnie zmywa wraz z niewidocznymi oczywiście gołym okiem, komórkami martwego naskórka.
- Peeling kwasowy do twarzy to najbardziej zaawansowany kosmetyk do złuszczania naskórka. Przed jego domową aplikacją warto więc skonsultować się z dermatologiem bądź kosmetologiem, który oceni gotowość skóry do zastosowania tak silnego preparatu. Peelingi kwasowe - w zależności od zastosowanej substancji - mają bowiem działanie przeciwtrądzikowe, regulujące sebum, rozjaśniające przebarwienia, a także przeciwzmarszczkowe, natomiast nałożone w nieodpowiedni sposób mogą mocno podrażnić skórę twarzy - wówczas osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego.
Jak stosować peeling do twarzy i jak często wykonywać zabiegi?
Jak stosować peeling do twarzy, by domowy zabieg był bezpieczny i - zamiast podrażnień - przyniósł nam satysfakcję z pięknej, czystej i wygładzonej cery? Oto najważniejsze wskazówki:
- przed wprowadzeniem kosmetyku do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto skonsultować tę decyzję ze swoim lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem - zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na różne dermatozy i problemy skórne, takie jak trądzik, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry i inne;
- peeling należy stosować nie częściej, niż raz w tygodniu - skóra ma własny cykl procesów odnowy i właśnie taka częstotliwość sprawi, że nie zostaną one zaburzone. Peeling mechaniczny należy aplikować na skórę delikatnie, bez dociskania - to posuwisty ruch rąk i drobinki mają usuwać martwy naskórek, a nie nasz intensywny „masaż”;
- w przypadku peelingów enzymatycznych i kwasowych należy bezwzględnie pilnować czasu aplikacji, podanego przez producenta na opakowaniu. W przypadku jego wydłużenia mogą pojawić się podrażnienia;
- w trakcie stosowania peelingów należy aplikować na co dzień krem z wysokim filtrem UV, by złuszczona skóra nie nabawiła się przebarwień pod wpływem promieni słonecznych.
- peelingów nie należy aplikować na podrażnioną, zaczerwienioną skórę, z aktywnymi ranami czy zmianami trądzikowymi.