Pierwszy tydzień po zrobieniu tatuażu
Kiedy zobaczysz swój pierwszy tatuaż po powrocie do domu, może to być niemiłe zaskoczenie. Skóra będzie zaczerwieniona, może wydobywać się krew i gromadzić się osocze. Może być także lekko posiniaczona czy nawet delikatnie opuchnięta. Traktuj tatuaż jak otwartą ranę. Na tym etapie picie alkoholu jest zabronione, nie wolno też stosować leków rozrzedzających krew. Pamiętaj o myciu i o smarowaniu skóry co 2-3 godziny. Środki nawilżające chronią tatuaż przed nadmiernym uciekaniem tuszu i przyspieszają regenerację, co będzie kluczowe przez cały proces gojenia.
Drugi tydzień po zrobieniu tatuażu
Proces regeneracji skóry na tym etapie może być dość irytujący. Skóra wtedy wyraźnie swędzi i łuszczy się, przez co wzór nie prezentuje się najlepiej. Krem powinien zapobiegać powstawaniu strupów, ale na pewno trochę się ich pojawi. Tatuażu nie można drapać – lepiej przykładać do niego kostki lodu, które go schłodzą. Dziara nie jest już otwartą raną, jednak nadal trwa stan zapalny. Mycie i odpowiednie nawilżenie jest bardzo ważne.
Trzeci tydzień po zrobieniu tatuażu
Gojenie się tatuażu powinno powoli dobiegać końca, choć zależy to od rozmiaru wzoru. Na tym etapie łuszczenie może być bardzo wyraźne i uciążliwe. Pamiętaj, by nie odrywać suchych skórek – odpadną same. Dotykanie świeżego tatuażu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie mamy na tyle sterylnych dłoni, by mieć pewność, że nie zakazimy podrażnionej skóry.
Mycie i smarowanie skóry podczas gojenia tatuażu
Gojenie tatuażu wymaga przede wszystkim codziennej, regularnej pielęgnacji. Na początku będziesz mieć folię, która pełni rolę opatrunku. Po powrocie ze studia do domu zdejmij ją delikatnie, ale jednym ruchem pod strumieniem ciepłej wody. Możesz zakładać folię, kiedy obawiasz się dotykania wzoru (np. pod ciasnym ubraniem). Pielęgnacja składa się przede wszystkim z mycia podrażnionego miejsca (ale nie w formie gorących kąpieli) i smarowania go nawilżającym kremem do tatuażu. Do mycia wykorzystaj delikatne mydło, pod żadnym pozorem nie stosuj środków na bazie alkoholu. Następnie delikatnie osusz wzór (tu najlepiej sprawdzi się ręcznik papierowy, dużo delikatniejszy niż szorstki materiałowy ręcznik) i nałóż cienką warstwę kremu lub masła.
Ile trwa gojenie tatuażu
Nie da się jednoznacznie określić, ile będzie goić się nowy tatuaż. Ten długotrwały proces zależy od wielu czynników, przede wszystkim jego rozmiaru, ale także tego, jak działa Twój układ odpornościowy i jaką masz skórę. Przyjmuje się, że małe wzory goją się w ciągu miesiąca, większe potrzebują około 6 tygodni, jednak to kwestia indywidualna.
O czym trzeba jeszcze pamiętać po wykonaniu tatuażu, by proces gojenia nie trwał za długo? Przed wyprawą do studia i kilka dni po niej nie należy spożywać napojów wyskokowych – alkohol rozrzedza krew. Przydadzą się przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, by skóra mogła oddychać. Lepiej unikać długich kąpieli. W trakcie gojenia tatuażu należy szczególnie chronić wzór przed czynnikami zewnętrznymi, co dotyczy nie tylko bakterii, ale także słońca i ciepła. Mogłoby to bowiem spowodować blaknięcie kolorów.
Jeśli wiesz, jak długo goi się tatuaż przeciętnie i uważasz, że u Ciebie trwa to znacznie dłużej –skontaktuj się z lekarzem.
Jak przyspieszyć gojenie tatuażu z Neba
Wszystkie te etapy gojenia tatuażu mogą przebiegać prawidłowo i łagodnie, jeśli postawisz na sprawdzone kosmetyki. Polska marka Neba proponuje kompleksową ochronę: to zarówno delikatna pianka myjąca, która pomoże w zachowaniu higieny, jak i krem lub masło do początkowej i codziennej pielęgnacji tatuażu. Wszystkie produkty mają wegańskie formuły oparte na naturalnych składnikach, co jest bardzo ważne przy kontakcie z uszkodzoną skórą. Te specjalistyczne kosmetyki to nieocenione wsparcie podczas gojenia!