Od Twojej troski o świeży tatuaż zależy jego wygląd w przyszłości. Okres gojenia to czas, w którym należy temu małemu dziełu sztuki poświęcić trochę uwagi, dzięki czemu kolory pozostaną wyraźne, czernie zachowają swoją głębię, a kontury nadal będą jasno wyznaczone. W profesjonalnym studio tatuażu na pewno dowiesz się, jakie czynniki są kluczowe dla regeneracji skóry po wykonaniu wzoru, jednak i tak koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Pierwszy tydzień po zrobieniu tatuażu
Kiedy zobaczysz swój pierwszy tatuaż po powrocie do domu, może to być niemiłe zaskoczenie. Skóra będzie zaczerwieniona, może wydobywać się krew i gromadzić się osocze. Może być także lekko posiniaczona czy nawet delikatnie opuchnięta. Traktuj tatuaż jak otwartą ranę. Na tym etapie picie alkoholu jest zabronione, nie wolno też stosować leków rozrzedzających krew. Pamiętaj o myciu i o smarowaniu skóry co 2-3 godziny. Środki nawilżające chronią tatuaż przed nadmiernym uciekaniem tuszu i przyspieszają regenerację, co będzie kluczowe przez cały proces gojenia.
Drugi tydzień po zrobieniu tatuażu
Proces regeneracji skóry na tym etapie może być dość irytujący. Skóra wtedy wyraźnie swędzi i łuszczy się, przez co wzór nie prezentuje się najlepiej. Krem powinien zapobiegać powstawaniu strupów, ale na pewno trochę się ich pojawi. Tatuażu nie można drapać – lepiej przykładać do niego kostki lodu, które go schłodzą. Dziara nie jest już otwartą raną, jednak nadal trwa stan zapalny. Mycie i odpowiednie nawilżenie jest bardzo ważne.
Trzeci tydzień po zrobieniu tatuażu
Gojenie się tatuażu powinno powoli dobiegać końca, choć zależy to od rozmiaru wzoru. Na tym etapie łuszczenie może być bardzo wyraźne i uciążliwe. Pamiętaj, by nie odrywać suchych skórek – odpadną same. Dotykanie świeżego tatuażu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie mamy na tyle sterylnych dłoni, by mieć pewność, że nie zakazimy podrażnionej skóry.
Mycie i smarowanie skóry podczas gojenia tatuażu
Gojenie tatuażu wymaga przede wszystkim codziennej, regularnej pielęgnacji. Na początku będziesz mieć folię, która pełni rolę opatrunku. Po powrocie ze studia do domu zdejmij ją delikatnie, ale jednym ruchem pod strumieniem ciepłej wody. Możesz zakładać folię, kiedy obawiasz się dotykania wzoru (np. pod ciasnym ubraniem). Pielęgnacja składa się przede wszystkim z mycia podrażnionego miejsca (ale nie w formie gorących kąpieli) i smarowania go nawilżającym kremem do tatuażu. Do mycia wykorzystaj delikatne mydło, pod żadnym pozorem nie stosuj środków na bazie alkoholu. Następnie delikatnie osusz wzór (tu najlepiej sprawdzi się ręcznik papierowy, dużo delikatniejszy niż szorstki materiałowy ręcznik) i nałóż cienką warstwę kremu lub masła.
Ile trwa gojenie tatuażu
Nie da się jednoznacznie określić, ile będzie goić się nowy tatuaż. Ten długotrwały proces zależy od wielu czynników, przede wszystkim jego rozmiaru, ale także tego, jak działa Twój układ odpornościowy i jaką masz skórę. Przyjmuje się, że małe wzory goją się w ciągu miesiąca, większe potrzebują około 6 tygodni, jednak to kwestia indywidualna.
O czym trzeba jeszcze pamiętać po wykonaniu tatuażu, by proces gojenia nie trwał za długo? Przed wyprawą do studia i kilka dni po niej nie należy spożywać napojów wyskokowych – alkohol rozrzedza krew. Przydadzą się przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, by skóra mogła oddychać. Lepiej unikać długich kąpieli. W trakcie gojenia tatuażu należy szczególnie chronić wzór przed czynnikami zewnętrznymi, co dotyczy nie tylko bakterii, ale także słońca i ciepła. Mogłoby to bowiem spowodować blaknięcie kolorów.
Jeśli wiesz, jak długo goi się tatuaż przeciętnie i uważasz, że u Ciebie trwa to znacznie dłużej –skontaktuj się z lekarzem.
Jak przyspieszyć gojenie tatuażu z Neba
Wszystkie te etapy gojenia tatuażu mogą przebiegać prawidłowo i łagodnie, jeśli postawisz na sprawdzone kosmetyki. Polska marka Neba proponuje kompleksową ochronę: to zarówno delikatna pianka myjąca, która pomoże w zachowaniu higieny, jak i krem lub masło do początkowej i codziennej pielęgnacji tatuażu. Wszystkie produkty mają wegańskie formuły oparte na naturalnych składnikach, co jest bardzo ważne przy kontakcie z uszkodzoną skórą. Te specjalistyczne kosmetyki to nieocenione wsparcie podczas gojenia!
Powiązane artykuły
-
Łysienie adrogenowe - problem dwudziestego pierwszego wieku
Z łysieniem adrogenowym mamy naprawdę bardzo często coś wspólnego. Tak naprawdę łysienie adrogenowe dotyka zarówno kobiet jak i także mężczyzn. W zasadzie jest ono wywołane reakcją nadmierną naszych mieszków włoskowych właśnie na adrogeny. Łysienie adrogenowe stanowi, aż siedemdziesiąt procent wszystkich tak naprawdę typów łysienia u mężczyzn.
-
10 ciekawych zastosowań miodu - jego genialne właściwości zaskakują!
Miód ma mnóstwo korzystnych właściwości dla zdrowia. Wzmacnia serce, mózg, nerwy oraz ma silne działanie antybakteryjne. Znalazł wiele zastosowań nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce, dlatego coraz częściej jest używany w pielęgnacji i w leczeniu różnych przypadłości.
-
Wszystko, co musisz wiedzieć o wypadaniu włosów
Wypadanie włosów to delikatny temat. Trudno o tym mówić, ponieważ może to być postrzegane jako oznaka słabości lub braku pewności siebie. Jednak prawda jest taka, że wypadanie włosów to bardzo realny problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Istnieje wiele różnych przyczyn utraty włosów i może być trudno wskazać dokładną przyczynę bez pomocy lekarza. Istnieją jednak pewne ogólne rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować zwalczyć utratę włosów. W tym wpisie dowiemy się wszystkiego, co należy wiedzieć o wypadaniu włosów, od jego przyczyn po sposoby leczenia.
-
Wybielające nakładki na zęby
Estetyczny, jasny i piękny uśmiech to aspekt, na który stawiamy duży nacisk, chcąc każdego dnia czuć się atrakcyjnie. Zęby z przebarwieniami postarzają nas, odbierają uroku i niestety doprowadzają do obniżenia samooceny. Jeśli natura poskąpiła nam śnieżnego kośćca, a naszym marzeniem jest uśmiech rodem z telewizyjnych reklam, wówczas należy zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, spojrzeć na siebie nieco mniej surowo. W rzeczywistości niewiele osób ma idealne zęby! Po drugie, warto rozejrzeć się za sposobami, które pozwolą je rozjaśnić.
Kamila
Wybielające nakładki na zęby 2020-01-10 08:41:08 2020-01-10 08:39:24