Różne rodzaje peelingów do twarzy zyskują coraz większą popularność - i nic w tym dziwnego! Jedwabiście gładka skóra, pozbawiona zanieczyszczeń, krostek, nierówności, a w dłuższej perspektywie - również przebarwień to cele, jakie można zrealizować dzięki regularnemu złuszczaniu skóry twarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najdelikatniejszy kosmetyk przeznaczony do usuwania martwych komórek naskórka może naruszać strukturę skóry, a także barierę hydrolipidową - ochronny płaszcz, zbudowany z lipidów i cząsteczek wody, który zabezpiecza cerę przed utratą nawilżenia i negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Jak stosować peeling do twarzy, by było to bezpieczne? Które rodzaje peelingów wybierać i jak często je nakładać? Poznaj najważniejsze informacje o tym domowym zabiegu!
Irina Bg @ shutterstock.com
Złuszczanie skóry twarzy - korzyści dla wyglądu i kondycji cery
Jakie zalety ma złuszczanie skóry twarzy? Dlaczego warto wprowadzić peelingowanie cery do swojej rutyny pielęgnacyjnej? Oto najważniejsze korzyści, które wynikają z regularnego stosowania omawianych kosmetyków:
- skóra po użyciu peelingu do twarzy staje się wygładzona - drobne nierówności znikają, a cera wygląda świeżo i promiennie - jak po zastosowaniu dobrego kosmetyku rozświetlającego;
- w wyniku regularnego stosowania peelingów - czy to mechanicznych, enzymatycznych czy peelingów kwasowych do twarzy - przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe bledną lub znikają całkowicie (zależy to przede wszystkim od pigmentacji skóry);
- peeling mechaniczny do twarzy i inne jego rodzaje stymulują skórę do przebudowy i regeneracji - to z kolei sprawia, że staje się ona bardziej jędrna i skutecznie broni się przed pierwszymi oznakami starzenia.
Rodzaje peelingów do twarzy - który z nich wybrać?
Na rynku drogeryjnym i aptecznym dostępne są różne rodzaje peelingów do twarzy - od mechanicznych, aż po kwasowe. Czym się charakteryzują i który z nich dobrać do konkretnego typu cery?
- Peeling mechaniczny do twarzy to najpopularniejszy rodzaj kosmetyku złuszczającego. Zazwyczaj ma kremową lub żelową formułę, w której zatopione są drobinki ścierające, mające za zadanie usunąć warstwę martwego naskórka. W łagodniejszej wersji będą to kuleczki jojoba lub pestki owoców (zwykle są to pestki malin lub truskawek), a w mocniejszej - zmielone łupiny orzecha włoskiego, korund oraz sól lub cukier. Peelingi mechaniczne do twarzy przeznaczone są zazwyczaj do cer tłustych, normalnych, niereaktywnych, odpornych na czynniki zewnętrzne.
- Enzymatyczny peeling do twarzy to z kolei najlepszy wybór dla posiadaczy i posiadaczek cer suchych, odwodnionych, wrażliwych. Tutaj zadanie usunięcia martwego naskórka przejmują enzymy - najczęściej owocowe, z papai bądź ananasa. Enzymatyczne peelingi do twarzy pozostawia się na skórze na kilka lub kilkanaście minut, a następnie zmywa wraz z niewidocznymi oczywiście gołym okiem, komórkami martwego naskórka.
- Peeling kwasowy do twarzy to najbardziej zaawansowany kosmetyk do złuszczania naskórka. Przed jego domową aplikacją warto więc skonsultować się z dermatologiem bądź kosmetologiem, który oceni gotowość skóry do zastosowania tak silnego preparatu. Peelingi kwasowe - w zależności od zastosowanej substancji - mają bowiem działanie przeciwtrądzikowe, regulujące sebum, rozjaśniające przebarwienia, a także przeciwzmarszczkowe, natomiast nałożone w nieodpowiedni sposób mogą mocno podrażnić skórę twarzy - wówczas osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego.
Jak stosować peeling do twarzy i jak często wykonywać zabiegi?
Jak stosować peeling do twarzy, by domowy zabieg był bezpieczny i - zamiast podrażnień - przyniósł nam satysfakcję z pięknej, czystej i wygładzonej cery? Oto najważniejsze wskazówki:
- przed wprowadzeniem kosmetyku do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto skonsultować tę decyzję ze swoim lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem - zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na różne dermatozy i problemy skórne, takie jak trądzik, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry i inne;
- peeling należy stosować nie częściej, niż raz w tygodniu - skóra ma własny cykl procesów odnowy i właśnie taka częstotliwość sprawi, że nie zostaną one zaburzone. Peeling mechaniczny należy aplikować na skórę delikatnie, bez dociskania - to posuwisty ruch rąk i drobinki mają usuwać martwy naskórek, a nie nasz intensywny „masaż”;
- w przypadku peelingów enzymatycznych i kwasowych należy bezwzględnie pilnować czasu aplikacji, podanego przez producenta na opakowaniu. W przypadku jego wydłużenia mogą pojawić się podrażnienia;
- w trakcie stosowania peelingów należy aplikować na co dzień krem z wysokim filtrem UV, by złuszczona skóra nie nabawiła się przebarwień pod wpływem promieni słonecznych.
- peelingów nie należy aplikować na podrażnioną, zaczerwienioną skórę, z aktywnymi ranami czy zmianami trądzikowymi.
Powiązane artykuły
-
Co postarza naszą skórę i jak zatrzymać proces starzenia? Tego musisz unikać
Wydaje Ci się, że poprawnie dbasz o swoją skórę twarzy każdego dnia, bo używasz odpowiednich kosmetyków? Niekoniecznie to wystarczy, aby całkowicie zatrzymać proces starzenia się naszej skóry. Często zupełnie nieświadomie działamy negatywnie na nasz organizm. Co zatem postarza naszą twarz i jak temu zaradzić?
-
Kosmetyczne i żywieniowe przykazania, które rozwiążą Twoje problemy z cerą
Idealny i promienisty wygląd cery, to marzenie każdej kobiety. Niestety nie wszystkie mają tyle szczęścia, by móc cieszyć się pięknym wyglądem cery. Wpływa na to wiele czynników. Aby wyglądała ona naprawdę zdrowo, należy przestrzegać wielu kosmetycznych i żywieniowych przykazań. Oto rozwiązania na Twoje problemy z cerą.
-
Fakty, które musisz poznać, aby opóźnić proces starzenia się skóry
Bogactwo kosmetyków daje nam naprawdę wspaniałe możliwości pielęgnacyjne naszego ciała i włosów. Z ich pomocą możemy nieco opóźnić proces starzenia i zachować młody i zdrowy wygląd na dłużej. Niekiedy jednak zdarza nam się popełniać błędy pielęgnacyjne, które mogą skutkować złym stanem naszej skóry, organizmu i kondycją włosów. Czego lepiej unikać?
-
10 trików na piękną twarz i zdrowe ciało
Każda z nas chciałaby jak najdłużej utrzymać swoje ciało w jak najlepszej kondycji. Jednak z czasem musimy w to wkładać dużo więcej wysiłku.. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych zabiegów/metod, dzięki którym możemy na dłużej zatrzymać młody wygląd.
Kamila
10 trików na piękną twarz i zdrowe ciało 2016-11-05 07:44:49 2016-10-28 08:59:39