Rodzaje krzeseł do karmienia
W sklepach z asortymentem dla dzieci mamy do wyboru krzesełka o zróżnicowanej konstrukcji. Mogą być przeznaczone wyłącznie dla najmłodszych dzieci, ale również większe, „rosnące” wraz z dzieckiem, dzięki ruchomym elementom, które można przesuwać i wymontować, jeśli gabaryty dziecka się zwiększą.
Pierwszym krzesełkiem do karmienia dla półrocznego dziecka może być leżaczek ustawiony w pozycji półleżącej, zwłaszcza jeśli dziecko na tym etapie rozwoju nie siedzi jeszcze stabilnie. Później, kiedy już to potrafi, należy zmienić leżaczek na typowe krzesełko do karmienia.
W tej kategorii można wymienić kilka rodzajów krzesełek:
- osobny mebel - tradycyjne krzesełka do karmienia drewniane lub plastikowe, lub z metalowym stelażem,
- krzesełka przeznaczone do ustawienia na zwykłym krześle,
- nakładki na krzesło.
W warunkach domowych, jeśli tylko mamy odpowiednio dużo miejsca, warto zdecydować się na osoby mebel, jakim będzie autonomiczne krzesełko do karmienia. Dziecko będzie w nim miało odpowiednio dużo miejsca, a zarazem będzie bezpiecznie siedziało przy stole.
Najważniejsze kryteria wyboru
Wybierając krzesełko do karmienia dla dziecka musimy kierować się zasadą, że powinno być komfortowe w użytkowaniu zarówno dla naszej pociechy, jak i dla nas. Nie powinniśmy mieć problemów z wsadzaniem dziecka do siedziska, z myciem tapicerki krzesła, jego blatu i stelaża, ani z zapinaniem i odpinaniem dziecka z pasów bezpieczeństwa.
Przy podejmowaniu decyzji zakupowej dotyczącej krzesełka do karmienia należy zwrócić uwagę na szereg jego elementów:
- siedzisko,
- blat,
- stelaż,
- pokrycie krzesełka,
- kółka i podnóżek.
Siedzisko krzesełka do karmienia powinno być na tyle obszerne, aby nawet większe dzieci mogły wygodnie z niego korzystać. Dobrze by było, gdyby krzesełko dawało możliwość regulacji pozycji oparcia - podnoszenia i opuszczania na dowolną wysokość, co pozwala na jego dostosowanie do stołów różnej wysokości. Ważna jest też tapicerka pokrywająca krzesełko - najlepiej, aby miała pod spodem miękką gąbkę lub wyściółkę, a na zewnątrz materiał śliski, ułatwiający czyszczenie z soczków czy potraw spożywanych przez dziecko.
Kolejną ważną kwestią jest blat krzesełka do karmienia - może być zamontowany na stałe lub demontowany. Ideałem jest blat szeroki, z zagłębieniem na kubek i lekko podwyższonymi bokami, uniemożliwiającymi zrzucenie talerzyka czy miseczki. Przy szerokich blatach krzesełko do karmienia można wykorzystywać również jako krzesełka do zabawy i malowania.
Stelaż krzesełka do karmienia może być drewniany, metalowy lub plastikowy. Drewniany jest solidny i trwały, ale jego wadą jest wysoka waga. Stelaż metalowy lub plastikowy powinien być lekki, dobrze wyważony, stabilny i trwały. Wywrotne krzesełka do karmienia nie mają racji bytu.
Co jeszcze istotne?
Oprócz tych kwestii ważne jest też maksymalne, dopuszczalne obciążenie krzesła. W zależności od modelu, krzesełka do karmienia dzieci z plastikowym stelażem wytrzymują obciążenie do 15 kg. Drewniane tradycyjne krzesła mają większą wyporność - do 22 kg. W krzesełku z metalowym stelażem spokojnie posadzimy dziecko duże, ważące do 36 kg. Natomiast przy zakupie krzesełka przeznaczonego do stawiania na zwykłym krześle obciążenie nie powinno być większe niż 14 kg.
Przed zakupem sprawdźmy również, czy wybrane przez nas krzesełko do karmienia spełnia normy europejskie - norma EN 14988-1:2006. Powinno być bezpieczne dla dziecka, co potwierdza atest lub pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka lub innej instytucji uprawnionej do wydawania takich opinii.