Pucio — książka do domowej logopedii dziecięcej
Umiejętność mówienia jest jedną z najważniejszych w życiu każdego człowieka. Jej nauka nie zawsze jednak przychodzi z łatwością. Najmłodsi miewają wiele trudności, które trudno jest im pokonać, a przez to niejednokrotnie się zniechęcają do dalszych prób. Aby uniknąć konieczności wizyt u logopedy, naukę mówienia warto rozpocząć w bardzo wczesnym wieku, w domowym zaciszu. Niezastąpioną w tym pomocą mogą okazać się książki Pucio dla dzieci, stworzone przez Martę Galewską-Kustrę, pedagoga i specjalistę logopedii dziecięcej.
Krótkie historyjki o bohaterze imieniem Pucio są świetnym sposobem na wprowadzanie pierwszych wyrazów w życie dziecka. Ich treść opiera się bowiem w dużej mierze na wyrazach dźwiękonaśladowczych, które pociecha może z łatwością powtarzać za czytającym rodzicem. Historyjkom towarzyszą obrazujące je ilustracje, co dodatkowo pomaga najmłodszym skupić się na lekturze, a tym samym zrozumieć słyszany tekst.
Książki Pucio: od kiedy je wprowadzać?
Książki Pucio — jaki wiek będzie odpowiedni do ich wprowadzenia? To bardzo ważne pytanie, na które jest dość prosta odpowiedź. Im szybciej dziecko zostanie zachęcone do ćwiczeń aparatu mowy, tym większa będzie jego mobilizacja w przyszłości, a tym samym i lepsze efekty.
Autorka książek dla dzieci Pucio doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też ta seria polecana jest nawet dla kilkumiesięcznych pociech. Pierwszą pozycję można czytać już 6-miesięcznemu maluchowi i wraz z jego wzrostem sięgać po kolejne, a główny bohater będzie rósł wraz z dzieckiem, wprowadzając go w wiek przedszkolny.
Od których książek Pucio zacząć?
Najlepsza książka dla dzieci Pucio na początek to „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem. Uczę się mówić”. Ta pozycja to proste dźwięki z życia codziennego, które motywują najmłodszych do powtarzania za rodzicami czytanego tekstu, a tym samym rozwoju ich aparatu mowy. Obecne w nich obrazki zachęcają dziecko do wykonywania prostych dźwięków, np. naśladowania psa lub kota, a także towarzyszących im gestów, np. w czasie pukania do drzwi.
Kolejną częścią dla dzieci w okolicy pierwszego roku życia jest „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”. Wprowadza ona wyrażenia dźwiękonaśladowcze i samogłoski adekwatne do możliwości rocznego dziecka. Jej przystępna forma otoczona ciekawymi obrazkami sprawi, że maluch się zainteresuje treścią, a tym samym odpowiednio rozwinie swoje umiejętności mowy.
Wraz z rosnącym dzieckiem, zwiększa się trudność proponowanej serii. Pucio książka dla rocznego malucha nie będzie już tylko nauką prostych głosek, ale przede wszystkim wyrazów opisujących otaczający go świat. „Pucio mówi pierwsze słowa”, „Co robi Pucio” czy „Pucio mówi dzień dobry” w prosty sposób wprowadzą dziecko w kolejny etap rozwoju, rozwijając jego zdolności. A wraz z rosnącymi umiejętnościami warto podnosić trudność proponowanej maluchowi literatury, stawiając na kolejne części Pucia, np. „Pucio w mieście” bądź „Pucio na wakacjach”.
Prosty przekaz ubrany w ciekawą szatę graficzną z pewnością przemówi nawet do najbardziej żywiołowego dziecka, zachęcając je do chwili skupienia się nad czytaną lekturą. Warto postawić na serię książek Pucio od wydawnictwa Nasza Księgarnia i przekonać się, w jak prosty sposób wspomóc można rozwój mowy własnego dziecka w dom