Wiele kobiet snując marzenia o idealnym domu, jako warunek konieczny wymienia posiadanie oddzielnej, dużej garderoby. Byłaby ona po brzegi wypełniona ubraniami rozwieszonymi według określonego klucza, np. koloru albo rodzaju, wszystko wyglądałoby ładnie i przejrzyście, a wchodząc do tego pomieszczenia, od razu byłoby wiadomo gdzie skierować kroki, po który wieszak sięgnąć i w co się ubrać. Ta idealna wizja niestety nijak ma się do rzeczywistości, bo nawet jeśli uda nam się w mieszkaniach czy domach wygospodarować miejsce na garderobę, to zazwyczaj jest ona bardziej składowiskiem najróżniejszych, często kompletnie niepotrzebnych ubrań, niż miejscem, które można z dumą prezentować przyjaciółkom.
Mniej znaczy więcej
Niestety wiele z nas żyje w przekonaniu, że jeśli posiada się dużo ubrań, to codzienny problem pt. ”nie mam się w co ubrać” nie istnieje. Prawda jest jednak taka, że duża ilość ubrań wcale nie gwarantuje łatwego i szybkiego tworzenia codziennie innych zestawów. Wręcz przeciwnie. Ograniczając liczbę ubrań w szafie można bez trudu łączyć ze sobą poszczególne elementy garderoby tak, aby mimo ich skromnej ilości każdego dnia wyglądać inaczej. To jest właśnie istota idei slow fashion, która w ostatnim czasie przekonuje do siebie coraz większe grono kobiet, które chcą praktycznie zorganizować swoją garderobę. Jeśli zatem pragniesz uwolnić swoją szafę od nadmiaru niepotrzebnych ubrań i mieć w niej tylko takie rzeczy, które będą Ci często służyć podczas różnych okazji, poświęć jedno popołudnie i zrób ubraniową rewolucję według kilku prostych kroków.
- Selekcja ubrań
Wyjmij wszystkie ubrania z szafy i podziel je na:
- ubrania, które nosisz i są w dobrym stanie,
- ubrania, których nie nosisz i są w dobrym stanie,
- ubrania zniszczone.
Ubrania zniszczone bez względu na sentyment do nich nie powinny wracać do Twojej szafy. Nie zostawiaj ich w celu noszenia „po domu”. Rzeczy z bawełny potnij na ściereczki, a pozostałe wyrzuć do pojemników na ubrania, które trafiają do recyklingu.
Ubrania, których nie nosisz, ale są w stanie, który umożliwia dalsze nich użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem oddaj na cele charytatywne. Oddając swoje niepotrzebne ubrania w akcji Pomaganie przez ubranie, można w łatwy sposób wspomóc wskazaną przez siebie fundację. Środki wygenerowane ze sprzedaży przekazanych ubrań trafiają do podopiecznych wybranej przez darczyńcę instytucji. To doskonały sposób na połączenie porządkowania garderoby i niesienie pomocy potrzebującym?
- Przemyślana organizacja wnętrza szafy
Pozostałe ubrania posegreguj według rodzaju i włóż do szafy. Spodnie, legginsy, t-shirty oraz swetry ułóż na półkach. Pozostałe ubrania powieś na odpowiednich wieszakach. Pamiętaj, aby na jednym wieszaku wisiała tylko jedna rzecz. Wieszaki dobieraj pod konkretne ubrania. Ciężkie kurtki czy marynarki wieszaj na masywnych drewnianych wieszakach, a te delikatniejsze przeznacz na lżejsze sukienki bądź bluzki. Dodatki takie jak paski czy apaszki trzymaj w pudełkach. Weź też pod uwagę porę roku – latem nie ma sensu trzymanie na wierzchu zimowych ubrań – możesz je schować w dalszy zakątek szafy, do którego nie zaglądasz na co dzień.
- Lista potrzebnych rzeczy
Kiedy już wiesz, jakie rzeczy zostają w Twojej szafie, możesz z łatwością określić, co jeszcze jest Ci potrzebne, aby stworzyć bazę ubrań, które będziesz ze sobą łączyć. Spisz wszystkie potrzebne elementy garderoby i listę koniecznie noś ze sobą na zakupy. Pomoże Ci to uniknąć nieprzemyślanych zakupów, a do Twojej szafy trafią jedynie niezbędne rzeczy. Jeśli uważasz, że miksowanie w kółko kilku rzeczy jest nudne, pomyśl o tym, jak ogromna moc drzemie w dodatkach. Czasem wystarczy zmienić buty oraz torebkę i dodać biżuterię, aby ze sportowego zestawu stworzyć elegancką stylizację.