Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w najnowszym raporcie iKalkulator.pl. Serwis porównujący produkty finansowe przygotował kompleksowe omówienie danych związanych z polskim eksportem i importem.
Opracowanie powstało na podstawie danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Transportu oraz GUS, które zostały również zaprezentowane na interaktywnym wykresie podsumowującym wyniki w handlu zagranicznym między 2006 a 2017 rokiem.
Czego można dowiedzieć się z raportu?
- Kosmetyki powoli stają się specjalnością Polaków, a jedna z czołowych krajowych marek ma swój sklep na słynnym Times Square w Nowym Jorku.
- Polską branżę kosmetyczną śmiało można nazwać europejskim fenomenem, bowiem aż połowa lokalnego rynku należy do rodzimych marek.
- Według raportu opublikowanego przed rokiem przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, polski rynek kosmetyczny jest dziś 6. rynkiem na kontynencie!
- Polska jest 17. największym eksporterem ubrań na świecie, a nasze rodzime marki sprzedawane są w Londynie, Budapeszcie czy Monachium.
- W ubraniach polskiej marki występują reprezentacje olimpijskie z Polski, Łotwy, Serbii i Chorwacji.
- Polska odzież za granicą to nie tylko sieciówki, ale także marki premium. Za granicą spotkamy m.in. butiki Joanny Przetakiewicz, która swoje kolekcje sprzedaje w słynącym z najbardziej luksusowych produktów londyńskim domu towarowym Harrods.
- Pewnym krokiem po światowych rynkach stąpają również krajowi producenci obuwia. W ubiegłym roku eksport butów zbliżył się do progu 1,5 mld euro.
- Jesteśmy globalną potęgą w produkcji srebra. W dobrej kondycji jest również eksport polskiego bursztynu, docenianego przede wszystkim w Chinach.
- Publikacja iKalkulator.pl szczegółowo przygląda się branży mody oraz kosmetyków oraz przybliża firmy, które dziś śmiało można nazwać liderami polskiego eksportu.
Całość jest dostępna na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/handel-zagraniczny-polski/