Minusy zazdrości w związku:
- Utrata zaufania – wybaczyć można zawsze, ale nigdy nie będzie już tak jak wcześniej. Zaufanie buduje się ciężko, raz utracone, później jeszcze trudniej odzyskać.
- Kłótnie – kiedy dwie osoby mają odmienne zdania, to prędzej i częściej dochodzić będzie do sprzeczek i awantur. Kiedy w związku brakuje zaufania i szczerych rozmów, a zamiast tego są ciągłe awantury o byle co, to związek się rozpada.
- Utrata drugiej osoby – jeżeli nie będziemy w stanie zaufać partnerowi i będziemy chcieli go non stop kontrolować, to stracimy go na zawsze. Nikt nie lubi kiedy ktoś przeszukuje mu prywatne rzeczy, bo nawet w związku mamy prawo do prywatności i intymności.
Z zazdrością można sobie poradzić na wiele sposobów, ale najważniejsze jest samoakceptacja oraz poprawa własnej samooceny.
Uwierz w siebie. Gdy nabierzesz pewności siebie, przestaniesz patrzeć na każdą ładną kobietę jak na potencjalną rywalkę. Nigdy nie porównuj się z innymi. Każdy jest atrakcyjny i ma to COŚ, co ukrywa głęboko wewnątrz czasami z obawy co inni powiedzą. Nie bój się być kimś innym wyjątkowym tylko dlatego że boisz się co ludzie powiedzą.
Żyj swoim życiem, a nie partnera. Znajdź sobie jakieś absorbujące hobby, które pochłonie twój wolny czas. Żaden mężczyzna nie lubi kiedy kobieta chce na siłę polubić coś co jego pasjonuje tylko dlatego żeby mieć go zawsze na oku.
Bądź samokrytyczna. Spójrz obiektywnie na siebie i na niego. Jeżeli ciągle będziesz podejrzewać, że partner cię zdradza i robić mu wymówki, to w końcu naprawdę zostaniesz zdradzona. Doceń to, co masz.
Opanuj złe emocje. Myśl pozytywnie. Zastąp negatywne uczucia pozytywnymi. Zdobądź się na szczerą rozmowę. Nie kumuluj w sobie złości. Rozmowa rozładowuje stres i pozwala spojrzeć na problem z dystansu.
Zazdrość to uczucie zazwyczaj uważane za negatywne, jednak w łagodnej formie może być bodźcem do pozytywnej konkurencji i realizacji własnych aspiracji. Zamiast w innych doszukiwać się błędów i pomyłek, to zastanów się sam, co Ty zrobiłeś dla siebie?