Anna Wilmont i Anna Doboszyńska z Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego charakteryzują pieluszkowe zapalenie skóry jako stan zapalny skóry zlokalizowany w miejscu przylegania pieluszki. PZS jest jedną z najczęściej występujących chorób wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego. Pojawia się najczęściej w pierwszych miesiącach życia malucha. Mogą cierpieć na nią także roczne maluchy i dwulatki. Warto dodać, że schorzenie może występować również u osób w podeszłym wieku – dotyczy to przede wszystkim pacjentów opieki paliatywnej. W każdym z przypadków konieczne jest podjęcie leczenia oraz zastosowanie właściwej pielęgnacji skóry, która pomoże nie tylko pozbyć się objawów, ale przede wszystkim zapobiegnie nawrotom choroby.
Codzienna pielęgnacja delikatnej skóry dziecka
Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, ponieważ dopiero wykształca barierę ochronną właściwą dorosłemu człowiekowi. Właśnie dlatego pielęgnacja maluszka nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście w sklepach znajdziemy wiele preparatów pomocnych w wykonywaniu tego niełatwego zadania. Wśród produktów niezbędnych w pielęgnacji dziecka nie może zabraknąć, m.in. chusteczek, które służą do przemywania pupy maleństwa podczas zmiany pieluszki. Jednymi z polecanych przez mamy preparatów są produkty marki Dove, np. chusteczki Baby Dove. Niewątpliwą zaletą produktu jest to, że możemy zabrać go ze sobą wszędzie, co daje pewność, że skóra maleństwa będzie zawsze świeża. Chusteczki Baby Dove sprawdzą się bowiem zarówno w domu, jak i w podróży. Ponadto warto zadbać o to, by mieć zawsze pod ręką inne produkty z serii Baby Dove. Należą do nich, np. Dove Baby emulsja do mycia ciała. Dowiedz się więcej o produktach Dove Baby. Preparaty zostały przebadane dermatologicznie, co daje gwarancję bezpieczeństwa ich stosowania. Ponadto tradycja marki sprawia, że z roku na rok sięga po nie coraz więcej rodziców. Produkty marki Dove Baby mogą być zatem stosowane w profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry.
Przyczyny PZS u maluchów
Przyczyną występowania pieluszkowego zapalenia skóry u małych dzieci może być zbyt rzadkie zmienianie pieluszki. Wrażliwy naskórek malucha jest przez to narażony na działanie substancji drażniących zawartych w kale i moczu. Trzeba bowiem wiedzieć, że ludzkie odchody mają odczyn kwaśny, co działa drażniąco na skórę. Szczególnie narażone na wpływ takiego pH są maluszki, których naskórek dopiero zyskuje odporność. Wtórną przyczyną zapaleń w okolicy pieluszkowej jest namnażanie się bakterii i grzybów. Ciepłe i wilgotne środowisko (a takie warunki panują pod pieluszką) sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów w zastraszającym tempie. Odparzenia i nadkażenia są więc częstym wynikiem zbyt oszczędnego przewijania maleństwa. Do typowych objawów pieluszkowego zapalenia skóry należą: zaczerwienienia, zmiany rumieniowe oraz łuszczenie się naskórka. Ponadto o rozpoczęciu stanu zapalnego mogą świadczyć krostki i grudki, które są najczęściej wywołane obecnością drożdżaków.
Profilaktyka zapalenia skóry w okolicach pieluszkowych
Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry u maluchów powinna opierać się na właściwej pielęgnacji okolicy pieluszkowej. Poza odpowiednią higieną okolic intymnych dziecka, warto zwrócić uwagę na jakość pieluszek (wybierajmy te wykonane z włókien naturalnych) oraz częstotliwość ich wymieniania. Ponadto dobrym sposobem na uniknięcie podrażnień jest pozwalanie maluchowi na spędzenie kilku chwil z gołą pupą. Możemy rozłożyć koc lub ceratkę do przewijania i położyć na nim dziecko. Pozwoli to skórze wyschnąć i pooddychać. W profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry niezwykle ważną rolę odgrywają także preparaty pielęgnacyjne. Wybierajmy tylko te przebadane dermatologicznie. Ponadto warto zaopatrzyć się w produkty, które pomogą w walce z pierwszymi objawami PZS – zdarza się bowiem, że nawet najlepsza profilaktyka zawodzi.
Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci to powszechna przypadłość, dlatego warto zadbać o właściwą pielęgnację pupy maluszka, by uniknąć przykrych dla niego dolegliwości. Zaopatrzenie się w dobrej jakości pieluszki i produkty pielęgnacyjne to pierwszy krok w profilaktyce PZS. Ponadto warto pozwalać dziecku na odrobinę swobody. W czasie przewijania nie zakładajmy więc pieluszki od razu po usunięciu poprzedniej – pozwólmy maluchowi poleżeć nago, a jego skóra z pewnością to doceni.
Źródła: Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Anna Wilmont, Anna Doboszyńska